Şifalı Bitkiler

Yeşil Çay ve Faydaları

Yeşil Çay ve Faydaları

Yeşil çay, kökeni bakımından diğer çaylardan çok farklı değildir. Ancak, yüksek miktarda anti-oksidan kapasitesi ile içeceklerin en faydalısı olarak sayılabilecek durumdadır. Özellikle sindirim bozuklukları yaşayan insanlar için ayrı bir önemi olan bu bitkinin, sindirim bozukluklarını düzenlediği söylenebilmektedir.

Yeşil çayın faydalarını veya zararlarını görmeden önce en temeline inerek, bu çayın nereden geldiğini bilmek gerekmektedir. Çay, Asya kökenli bir bitki olan Camallia Sİnensis bitkisinin yapraklarından elde edilmektedir.  Bugün severek tükettiğimiz ve en önemli içeceklerimizden bir tanesi olan siyah çay da, yeşil çay da, beyaz çay da aynı bitkilerin yapraklarıdır. Ancak, yaprakların insanlara ulaştırıldığı şekil çok farklıdır. Yapraklar toplandıktan hemen sonra oksitlenmeye başlar.  Siyah çaylarda yaprakların tamamen oksitlenmesine izin verilmektedir. Yeşil çaylarda oksidan sürecine giren bu yapraklar, ısı yolu ile aktivitelerini kaybediyor, bu süreçte yaprakların yeşil kalması sağlanıyor. Beyaz çaylarda ise ısıya tabi tutulmadan oksidasyon süreci yaşanıyor

Çayların tüm çeşitleri ilk olarak Çinliler tarafından 5 bin yıl önce keşfedilmiş ve uzun yıllar boyunca da ilaç olarak kullanılmıştır. Doğru olarak tüketildiğinde birçok faydası bulunmaktadır. Özellikle sudan sonra en fazla tüketilen siyah çay, şekerle birlikte içilmediğinde kilo kontrolü de sağlamaktadır.

Obeziteye etkisi

Özelikle yeşil çaylarda bulunan EGCG denilen bir biyolojik öğeler, vücuttaki yağ yakımını hızlandırdığı söylemektedir. Araştırmalar sonucunda her bölgedeki yağların yakımına faydalı olduğu söylenen yeşil çaylar günümüzde oldukça fazla tüketilmektedir.

Bağırsak hastalıklarına iyi geliyor

Çincinati üniversitesinde yapılan çalışmalar, çayın anti-inflamutuvar etkisini de ortaya koymuştur. Özellikle kolit hastalarının tüketmeleri durumunda vücuttaki kolit miktarının azalacağı kanıtlanmıştır.

 

Günlük tüketim miktarı ne olmalı?

Yeşil çayların tüketilmesinde hiçbir yan etki olmamasına rağmen hazımsızlık ve şişkinliğe neden olmaması için 2 veya 3 kupa yeşil çay içilmesi uygun görülmüştür.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu