Şifalı Bitkiler

Melisa Çayı Faydaları

Melisa Çayı Nasıl Demlenir?

 

Bitkisel içeceklerden biri de melisa çayıdır. Özelikle kış mevsiminin yaklaşması ile beraber, melisa çayının da kullanım oranı da bir hayli artmıştır. Enfes tadı ve hoş kokusu ile hem bazı vücutsal hastalıklarda hem de mental sorunlarda mutlaka melisa çayının şifa veren yönünden faydalanmanız önerilmektedir. Gün içinde bir fincan olarak tüketilen melisa çayı, kış mevsiminde görülen bazı hastalıklara da fayda sunar. Melisa çayı faydaları, melisa çayı nasıl demlenir? Gibi sorularınızın cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Melisa Çayı Faydaları Nelerdir?

Melisa çayı faydaları, bakımından oldukça zengin bir içeriğe sahiptir.  Mutlaka fayları bilinerek tüketilmeli ve bazı hastalıklarda melisa gibi doğal bitkilerden faydalanılmalıdır.

Uçuğa iyi gelir; melisa çayında anti septik özellikler mevcuttur. Hal böyle olunca uçuk, ağız içi yaraları ve diş enfeksiyonlarında mutlaka melisa çayından faydalanılması tavsiye edilir. Özellikle çocuklarda görülen çeşitli ağız yaraları ve aft yaralarında, ağır ilaçlar yerine doğal melisa çayından yararlanmak tavsiye edilmektedir.

Deri hastalıklarına iyi gelir; egzama, deride kaşıntı ve mantar enfeksiyonlarında melisa çayı kullanılması gerekmektedir. Sorunlu bölgenin düzenli olarak melisa çayı ile temizlenmesi, deride oluşan hastalıkların ve kaşıntıların ortadan kalkmasına yardımcı olacaktır.

Uyku problemlerine iyi gelir; melisa çayı yorgunluğu alırken, uyku düzensizliği gibi sorunlara da iyi gelir. Eğer uyku sorunları yaşıyorsanız, uymadan önce bir bardak melisa çayı tüketmeniz tavsiye edilmektedir.

Hafızayı güçlendirir; melisa çayının en sevilen yanı hafızayı güçlendirmesidir. Düzenli tüketildiğinde hafızaya olumlu etkiler sunar. Unutkanlık ve ileri yaşlarda görülen bunamanın önüne geçer. Okul çağı çocuklarında ve ileri yaşlardaki insanlarda sıkça melisa çayı kullanılması tavsiye edilmektedir.

Ayak mantarına iyi gelir; melisa çayı mantar enfeksiyonlarının ilerlemesini durdururken, kaşıntı gibi sorunların da önüne geçer. Ayak mantarı tedavisinde sıkça kullanılması gerekmektedir.

Baş ağrısına iyi gelir; melisa çayı baş ağrılarını geçirdiği gibi kişilere sakinlik ve dinginlik hissi de sunar. Çok fazla sinirlenen ve ruhsal problemler yaşayan kişilerin melisa çayı içmesi önerilir.

Böcek ve sinek ısırıklarına iyi gelir; yaz aylarında çok fazla karşılaşılan olumsuz durumlardan biri de sinek ısırmalarıdır. Sinek ısırığı olan bölgelere bir miktar melisa çayı kullanılırsa, ısırık yaşanan bölgenin mikrop kapması önlenir ve kaşıntının giderilmesi sağlanmış olur.

Melisa Çayı Nasıl Yapılır?

Eğer melisa çayının bu şifalı yönlerinden faydalanmak isterseniz, melisa çayı nasıl yapılır? Sorusuna yanıt bulmanızda fayda vardır. İşte melisa çayının yapılış şekli…

Bir bardak su iyice kaynatılır. İçerisine bir tatlı kaşığı melisa çayı eklenir ve demlemeye bırakılır. Yaklaşık olarak 8 dakika kadar demlendikten sonra çayınızı içebilirsiniz. Çayı içerken veya çeşitli sorunlar için cildinize uygularken şeker kullanmaktan kaçınmanız tavsiye edilir. Şeker yerine süzme bal kullanımı yaparak çayınızı tatlandırabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu