Güzellik Sırları

Şeytan Tırnağı Nedir?

Şeytan Tırnağı Nedir?

 

Şeytan tırnağı el ve ayaklarda oluşan gerçek tırnağın yanında meydana gelen küçük ve acı verici tırnaklar olarak nitelendiriliyor. Son derece acı verici olan bu tırnaklar iltihaplanabilir ve bu iltihap tedavi edilmezse bütün tırnağa yayılabilir. Şeytan tırnağına düzgün bir müdahale edilmezse parmakta dolama oluşumuna ve antibiyotik tedavisine sebebiyet verebilir.

Şeytan tırnağı doğrudan tırnakları çevreleyen bir deri parçasıdır. Tırnak eti ince ve yumuşaktır. Ve tırnağı çevreler. Bakterilerin, mantarların, alerjenlerin tırnak yatağına girişi engellenir. Tırnağı olası travmalara karşı korur. Şeytan tırnağı tedavi edilmezse ve kişi tarafından kapatılırsa enfeksiyona neden olabilir. Bu da ciddi anlamda dolama denilen rahatsızlığa neden olur.

Şeytan Tırnağı Neden Olur?

Cildin ya da derinin soğuk hava ile teması durumunda, kimyasal maddelerin kullanılması halinde, su ile fazla temasta bulunma halinde şeytan tırnağı denen problem meydana gelebilir. Tırnaklarını sürekli olarak ısıran ve yiyen kişiler de bu durum daha fazla görülür.

Tırnakları dişlemek, tırnak altında yer alan tırnak yatağına büyük zarar verebilir. Şeytan tırnağının oluşmasında ki bir diğer etken ise, ters yöne doğru törpüleme işlemidir. Tırnak çevresinde bulunan ölü derileri kesmek şeytan tırnağına neden olabilir.

Şeytan Tırnağı Nasıl Geçer?

Tırnak yapınız şeytan tırnağına meyilli ise, sürekli olarak nemlendirmeniz gerekir. Manikür yolu ile tırnaklara bakım yapılması gerekir. Manikür yaparken tırnakların etrafındaki dokulara zarar vermemeye özen göstermeniz gerekiyor.

E Vitamini Kullanımı Etkileri

E vitamini özellikle şeytan tırnaklarını tedavi etmede son derece etkilidir. İltihap toplayan bir tırnak  E vitamini sayesinde tedavi edilebilir. E vitamini iltihap giderici bir etkiye sahiptir. İltihaplı olan bölgeye bir miktar sürülen E vitamini kısa süre içerisinde iyileştirme etkisi gösterir.

Nemlendirici

Nemlendirici hemen hemen herkesin kullandığı ve ihtiyaç duyduğu bir üründür. Genellikle cilt kuruluklarında tercih edilir. Tırnak etlerinin kuru kalmasını engellemek amacı ile günde 2 defa şeytan tırnağının olduğu bölge yıkanır ve bu bölgeye nemlendirici sürülür. Bu kremi masaj yardımı ile deriye yedirin. Bir süre sonra şeytan tırnağına yumuşama olur ve iltihap gider.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu