Sağlıklı Yaşam

Psikolojik Mide Bulantısı Nedenleri?

Psikolojik Mide Bulantısı Nedenleri?

 

Sağlık tüm insanlar için son derece önemli olan bir olgudur. İnsanlar ise mekanik bir varlık değildir ve dönem dönem farklı farklı sorunlar ortaya çıkabilir. İşte onlardan bir tanesi de  genç yaşlı kadın erkek fark etmeden birçok insanın yaşamında bir veya birkaç kere karşısına gelebilecek psikolojik mide bulantısı sorunudur. Kavramın adından da net bir biçimde anlaşılabileceği gibi bir mide bulantısıdır ama herhangi bir sağlık sorunu örneğin reflü, ilaç kullanımı ya da kemoterapi vb. nedenlerden ötürü değil tamamen ruhsal olarak ortaya çıkan bir mide bulantısı türüdür.

İnsanlar psikolojik mide bulantısı nedenleri arasında elbette yaşadıkları psikolojik sorunlar son derece etkilidir. Üst üste yaşanan kayıplar, geçirilen bir hastalığın uzun sürmesi, mevsimsel geçişler, önemli bir sınava ya da iş görüşmesine hazırlanma, kişinin kendisini yalnız eksik hissetmesi vb. insana dair her türlü olgu böylesi bir sağlık sorununa yol açabilir. Kişiler genelde kendisini çaresiz hissettiği dönemlerde bu tür sorunlar yaşayabilir. Özellikle aşırı hassas ve kırılgan insanlarda sıklıkla görülebilen sağlık problemidir. Zamandan, mekândan ve cinsiyetten bağımsızdır.

Psikolojik Mide Bulantısı Belirtileri 

Psikolojik mide bulantısı nedenleri hakkında üstte bu bilgileri verdikten sonra ortaya çıkan majör belirtiler hakkında söylenebilecek olanlar ise şunlardır:

  • En temel belirtisi olarak elbette mide bulantısı vardır
  • Bunun yanı sıra ishal bir diğer belirtidir.
  • Kusma
  • Uykusuz olma durumu
  • Kişinin kendisini sıkıntı içinde hissetmesi
  • Huzursuzluk halleri
  • Hayattan zevk alamama ve hissizlik duygusu hastalığın temel belirtileri arasındadır.

Psikolojik Mide Bulantısı Tedavisi 

Psikolojik mide bulantısı nedenleri ve belirtileri hakkında üstte bu bilgileri verdikten sonra biraz da tedavisi hakkında bilgi vermek gerekir ise kişiler kim olursa olsun bu tür bir sorun yaşadığı zaman bir dâhiliye uzmanına gidebiliyorlar ama tam olarak sonuç alınamıyor. Bu tür bir sorun yaşayan kişilerin yapması gereken en akılcı olan şey bu konularda uzman olan bir psikiyatr uzmana gidilmesidir. Uzman kişiyi dinledikten sonra ilaç tedavisi ya da terapi gibi iyileştirici tedaviler uygulayabilir. Tedavi süreci kişiden kişiye göre değişiklik gösterir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu