Sağlıklı Yaşam

Mutfakta Attığınız Her Adım Yaşama Sürenizi Etkiler

Mutfakta Attığınız Her Adım Yaşama Sürenizi Etkiler

 

Mutfakta attığınız her adım yaşama süresi üzerinde doğrudan etkilidir. Yemek hazırlamadan servise kadar mutfakta pek çok iş gerçekleşir.

Mutfakta attığınız her adım yaşama sürenizi etkiler ve bu durumu avantaja çevirmek adına daima profesyonel davranmak gerekir. Alışveriş, alınan ürünleri yerleştirme, yemek hazırlama, yemek pişirme, hazırlanan yemekleri servis etme gibi çok sayıda aşamaya ev sahipliği yapan mutfaklar kaliteli, sağlıklı ve uzun bir yaşamın sırlarını içerir. Burada geçerli olan besinleri satın alma, muhafaza etme, hazırlama ve saklama aşamalarının her birinin özenle tamamlanması son derece önemlidir. Bunların hepsine dikkat etmek hem sağlıklı hem de uzun ömürlü bir yaşamı beraberinde getirecektir.

Mutfakta Atılan Sağlıklı Adımlar

Yanlış ürün tercihi ya da saklanması, pişirilmesi gibi durumlar hastalıkları ve şikayetleri de beraberinde getirir. Bu nedenle herkesin mutfakta atılacak sağlıklı adımlar ile ilgili bilgi sahibi olmasında yarar vardır. Aksi durumlarda süreç zehirlenmelere kadar gidebilir.

Adımların temelini yapılan mutfak alışverişleri oluşturur. Bunun için alışverişe gitmeden önce mutlaka liste hazırlanmalı ve alışverişe aç karnına çıkılmamalıdır. Aksi halde ihtiyaç olmayan çok sayıda sağlıksız gıda satın alınabilir. Alışveriş listesinin olması da gereksiz alışveriş yapılmasına engel olacaktır. Bu sayede listede bulunan reyonlara odaklanılacak ve gereksiz masraf önlenecek, enerji harcanmayacaktır. Tüm alışverişler ihtiyaç kadar yapılmalıdır. Böylece israf olmayacak ve besinler daima taze olarak tüketilecektir.

Sağlıklı Mutfaklar İçin Öneriler

Sağlıklı mutfaklar için tavsiyeler incelendiğinde pişirme ve hazırlık sürecinde yapılan hatalar en aza indirilecektir. Buna göre pastörize edilmiş olan sütler kaynatılmadan içilmelidir. Çünkü sütün kaynaması proteinlerin kaybolmasına neden olur.

Sütlü tatlı yaparken şeker tatlı ocaktan alındıktan sonra eklenmelidir. Aksi halde şeker protein ile etkileşime girer ve değerini azaltır. Protein kaynağı olan yumurtalar mutlaka buzdolabında muhafaza edilmelidir. Pişirilmeden önce yıkanmalı ve yıkandıktan sonra hemen tüketilmelidir. Yumurta haşlanırken on dakika kadar kaynatılmalıdır. Bunun yanı sıra salatalar yemeklerden hemen önce hazırlanmalı ve böylece besin değerlerini kaybetmemelidir. Erkenden salata sosu dökmek ya da açıkta bekletmek faydasını azaltacaktır.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu