Sağlıklı Yaşam

Saç Dökülmesi İçin Hangi Doktora Gidilir?

Saç Dökülmesi İçin Hangi Doktora Gidilir?

Saç dökülmesi bazı durumlarda genetik, bazı durumlarda ise fizyolojik bir neden olarak ortaya çıkabilir. Bu rahatsızlığı olan kişiler dermatolog uzmanlarına başvurabilir.

Saç dökülmesi, hormonal değişimler, genetik, kullanılan ilaçlar ve tıbbi durumlardan meydana gelebilir. Günümüzde çoğu kişi saç dökülmesi sorunu yaşamaktadır. Fakat en çok erkekler de görülmektedir. Sağlıklı ve normal bir kafa derisinde 100 bin tel saç teli bulunmalıdır. Eğer günde 50 ile 100 arasında saç dökülmesi var ise bu durum normaldir. Yeni saçlar dökülen saçların yerini alır. Aynı zamanda saç dökülmesi aniden ya da yavaş yavaş gelişen bir rahatsızlıktır. Bu durumda hem kalıcı hem de geçici olabilir.

Saç dökülmesi sorunu yaşayan ve bu durumdan rahatsız olan kişiler uzman bir dermatoloğa başvurmalıdır. Dermatologlar tüm cilt sorunları ve saç sorunları ile ilgilenen bir bölümdür. Eğer saç dökülmesi yaşıyorsanız muayene için dermatolog uzmanına gidilmesi gerekmektedir. Birçok nedene bağlı olarak saç dökülmesi görülebilir. Örneğin; kadınlar doğum yaptıktan sonra saçlarının döküldüğünü fark eder.  Bazı tıbbi tedaviler ve aşırı stres te saçların dökülmesini sağlayan ciddi faktörlerdir. Bu durumda uzman bir hekimden tedavi görülmesi gerekmektedir.

Saç Dökülmesi İçin Dermatoloji Bölümü Bakar Mı?

Saç dökülmesi için dermatoloji bölümüne gidilmelidir. Muayene, teşhis ve tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Tedavi süreci saç dökülmesine sebep olan unsur bulunduktan sonra başlar. Hastalarda B7 ve H vitamini takviyesi yapılmaktadır. Bu vitaminleri besin ve ilaç takviyesi olarak da alınmalıdır. Önlenemeyen saç dökülmesi ve kelliğe gidilmesi durumunda uzman bir dermatoloji bölümüne gidilmesi gerekir.

Saç Dökülmesi Neden Kaynaklanır?

Farklı nedenlerden dolayı saç dökülmesi yaşayan kişiler uzman bir dermatolog ile tedavi görmelidir. Genellikle stresli yaşam, hormon düzensizliği, demir eksikliği, troid hastalığı, kadın doğum hapları kullanan kişiler de sıkça görülmektedir. Ayrıca nadir de olsa regl dönemimde saçın yeteri kadar beslenmemesi dökülmeye sebep olabilir. Uzman bir dermatolog saç dökülmesinin neyden kaynaklandığını tespit ederek tedavi yöntemini uygular. Birçok sebeple meydana gelen saç dökülmesi sorunu dermatolog ile giderilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu