Sağlıklı Yaşam

Menopozda Tedavi Nasıl Olur?

Menopozda Tedavi Nasıl Olur?

 

Menopoz tedavi gerektirecek bir süreç değildir ve hastalık olarak algılanmamalıdır. Ancak menopozun beraberinde getirdiği bazı durumlardan ötürü tedavi yoluna gidilmesi gerekmektedir. Bu problemler fizyolojik olabileceği gibi psikolojik de olabilmektedir.

Menopoz sürecinde düzenli egzersiz yapılmalıdır. Egzersiz, bedenin daha zinde olmasını sağlamanın yanında beyin fonksiyonları için de yararlıdır. Düzenli egzersizin yanında kalsiyumca zengin bir diyet uygulaması özellikle osteoporoz riskini azaltacaktır.

Ateş basmaları için çeşitli alkaloit içeren ilaçlar kullanabilir.

Oluşabilecek hipertansif problemler için doktor nezaretinde ilaçlar kullanılmalıdır. Azalan östrojen hormonu için bazı besin takviyeleri alınabilmektedir. Özellikle soya fasulyesi, östrojen benzeri kaynaklar içermektedir.

Östrojen eksikliğinin tıbben giderilmesi için de çeşitli yollar mevcuttur. Tabletler, vajinal yüzük, deri altı kapsülleri, vajinada kullanılan kremler östrojen desteği sağlayan yöntemlerdir. Ancak hormon tedavisinin getirdiği bazı riskler de mevcuttur. Kalp krizi, rahim kanseri, felç, meme kanseri risklerinde de beraberinde getiren tedavi, doktorun gerek gördüğü durumlarda ve belli bir süre uygulanabilir. Menopoz döneminde bitkisel tedavi de uygulanabilmektedir. Ancak kullanılan ilaçlar varsa mutlaka doktora danışılmalı ve etkileşim sağlayabilecek bitkisel ürünlerin kullanımından kaçınılmalıdır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu