Sağlıklı Yaşam

Göz Tansiyonunun Belirtileri

Göz Tansiyonunun Belirtileri Ve Tedavi Yöntemleri

 

Göz tansiyonu, gözün içinde bulunan sıvının iyi bir şekilde boşalmamasından dolayı görme sinirinin zarar görmesidir. Halk arasında karasu ya da glokom olarak da bilinir. Hiçbir belirti vermeden sinsi bir şekilde ilerleyen göz hastalığı, tedavi edilmediğinde körlüğe neden olabilir. Göz doktoru yapacağı muayene sonrası değerlerinizi yüksek görürse, göz tansiyonunun belirtilerini incelendikten sonra tedavi yöntemleri uygular.

Göz Tansiyonu Kimlerde Görülür?

Göz tansiyonu yaş farkı gözetmeksizin herkeste görülebilir. Gözün içinde bulunan basınç normalden yüksekse, daha hızlı gelişir. Göz yaralanması, gözde tümör, iltihap, miyop, diyabet (şeker) ve guatr hastalığı olan kişiler risk altındadır. 40 yaşının üstündeki kişilerde sıklıkla görüleceğinden dolayı yılda bir kez, ailesinde genetik olarak böyle bir rahatsızlık varsa daha sık göz tansiyonuyla ilgili muayene yaptırması gerekir.

Göz Tansiyonunun Belirtileri

Baş ağrısı

Bulanık görme

Geceleri ışıkta halka görme

Televizyon izlerken göz ağrısı

Görme kaybı

Gözde kızarıklık

Bulantı ve kusma

Gözde büyüme

Işık hassasiyeti

Göz Tansiyonunu Arttıran Faktörler

Ailede göz tansiyonu hastalığı geçiren bir kişinin olması (genetik)

40 yaşının üzerindeki kişiler

Yüksek diyabet hastalığı

Kansızlık

Yüksek-düşük kan basıncı (tansiyon)

Miyop, hipermetrop gibi göz hastalıkları

Migren

Gözde yaralanmalar

Göz Tansiyonunda Erken Tedavinin Önemi

Göz tansiyonu hastalığında görme kaybı oluşacağından erken tedavi önemlidir. Göz muayenesi sırasında rastlanan göz içi yüksek basınç, hastalığın ilk belirtisi olabilir. Göz sinirleri, göz içi basınç, görme testi yapılarak göz tansiyonu hastalığının önüne geçilebilir.

Göz Tansiyonu Nasıl Tedavi Edilir?

Göz Sağlığı ve Hastalıkları Doktoruna giderek muayene olabilirsiniz. Uygulanacak ilk tedavi ile göz tansiyonu hemen geçmez. Muayene ve kontroller sonrası görme kaybı engellendikten sonra tedavi edilir. Başlangıç esnasında ilaç tedavisi uygulanabilir. Göz tansiyonu ilerlemişse, cerrahi müdahaleler yapılır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu