Şifalı Bitkiler

En Etkili Zayıflatan Bitki Çayları

En Etkili Zayıflatan Bitki Çayları

 

Çay, tüm dünyada sevilen bir içecektir. Kurumuş çay yapraklarının üstüne sıcak su dökerek ve birkaç dakika demlenmelerine izin vererek tadının suya karışmasını bekleyip afiyetle içebilirsiniz.

Çay İçmenin Faydaları

Çok sayıda çalışma, çeşitli çayların bağışıklık sisteminizi güçlendirebileceğini, iltihapla savaşabileceğini ve hatta kanser ve kalp hastalığını önleyebileceğini göstermiştir. Bazı demlikler diğerlerinden daha fazla sağlık avantajı sağlarken, düzenli olarak çay içmenin sağlığınız üzerinde kalıcı bir etkisi olabileceğine dair pek çok kanıt vardır.

Kilo Vermek İçin İçilmesi Gereken Çaylar

Her gün bir fincan bitkisel demleme, sizi dar kot pantolonunuza geri götüremez. Ancak bazı araştırmalar, çayın mantıklı bir diyet ve egzersizle eşleştirdiğinizde çok az miktarda kilo verebilmenize yardımcı olduğu öne sürüyor. Ve şunu bir düşünün: Sabah mocha latte’nizi limonlu bir fincan çay ile değiştirirseniz, günlük toplamınızdan yaklaşık 300 kalori kesersiniz.

Yeşil Çay

Araştırmacılar, yeşil çayın yağ yakma özelliklerini kateşinlere, özellikle de metabolizmayı hızlandırıp, yağ dokusunu patlatan özelliği, yağ hücrelerinden karın bölgesinde yağ salınımını artıran bir grup antioksidatif bileşiğin adı olan EGCG’ye bağlamaktadır. EGCG, azaltılmış iltihaplanma, kilo kaybı ve iyileştirilmiş kalp ve beyin sağlığı başta olmak üzere, daha birçok faydası vardır. Yeşil Çay içimin yanında fitness hareketler yapılmasında normal fitness yapanlara göre 2 kilo daha fazla kilo verilmesine sebep olunduğu görülmüştür

Oolong Çayı

Oolong çayının kilo alımına karşı en büyük silahı, yağ emilimini önleme yeteneğidir. Japon bilim adamları, oolong çaya özgü polimerize polifenoller adı verilen yüksek antioksidan seviyelerinin, vücudun yağ emme yeteneğini yüzde 20’ye kadar engellediğini buldular. Ve oolong çayı tansiyonla savaşır ve riski yüzde 65’e kadar düşürür!

 

Beyaz Çay

Nutrition and Metabolism dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre, beyaz çay sadece yeni yağ hücrelerinin oluşmasını engellemekle kalmıyor, aynı zamanda vücudun mevcut yağı enerji için parçalama ve kullanma yeteneğini de artırıyor. Bu yeterli değilmiş gibi, “Çaydaki kimyasallar cildinizi güneşin neden olduğu stresten koruyor bu da hücrelerin parçalanmasına ve erken yaşlanmasına engel olabilir” diyor Araştırmacılar. Beyaz çayı kullanmak için, güneş kremini uygulamadan önce beyaz çay özü içeren bir losyonu sürerek tam tedavi uygulanmış olunur.

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu