Güzellik Sırları

Makyaja Yeni Başlayanlara Öneriler

Makyaja Yeni Başlayanlara Öneriler

 

Bilindiği üzere makyaj da neredeyse bir sanat sayılır, yapması her ne kadar kolay görünse dahi aslında yüzlerimiz birer tuval, bizler boyaları kullanarak kişileştiririz. Fakat bu olay göründüğü gibi basit bir iş değildir. O yüzden bu işe yeni girişecek olanlara özel, işte makyaj yapmaya yeni başlayanlara öneriler.

Ten Makyajında İlk Adımlar

Ne kadar güzel göz makyajı veya dudak makyajına sahip olursanız olun, eğer ki cildiniz kötü bir şekilde makyajlı ise, bütün görünümünüze etki olabilir. Yüzümüz, aydınlatılması ve gölge durması gereken, renk geçişleri doğal duracak şekilde olmalıdır.

İlk başlayacaklar için, ağır ürünlerdense daha hafif, soft ve uygulanması kolay ten ürünleri seçilmeli. Elbette bu ayrımlar cilt tipinize göre değişik kollara ayrılabilmekte. Ama genel olarak bir örneklendirme yapacaksak, ağır bir katı fondoten ile işe başlamaktansa, sıvı bazlı, SPF (güneş koruyuculu), ve likit ürünler tercih etmeniz, cildinizi daha genç, daha doğal göstermenize sebep olacaktır. Ve bu ürünler çok daha basit şekilde uygulanabilir. Ne ile uygulanacağına gelirsek; elle ürün uygulanması hem sürenizi alacaktır, hem de ürünün tam yayılmasını sağlamayacaktır. Hafif ıslak bir makyaj süngeri, veyahut yumuşak başlı bir fırçayla güzelce yedirerek, ürünü yüzümüze bastırmadan yaymak, her zaman daha iyi bir sonuç almanızı sağlar.

Kontür/Bronzer, aydınlatıcı ve allık kısmı ise; cilt tipinize göre veyahut sizin nasıl bir makyaj istediğinize göre değişmekte. Yeni başlayanlar için bütün malzemeleri kullanmak zorunda olmadığınızı bilerek başlayabilirsiniz. Kontür ve aydınlatıcı kısmıysa cildinizde öne çıkarıp çıkarmamak istediğiniz yerleri belirlendikten sonra başlıyor.

Göz Makyajında İlk Adımlar

Göz makyajı, genelde kadınların günlük olarak fazla yoğunlaşmadığı, geceleri daha yoğun ve koyu tonlar tercih ettiği makyajlar olarak sınıflandırılabilir. Yazın daha şeftalimsi, ışıltılı tonlar; kışın ise daha koyu ve kahve alt tonlu farlar tercih edilebilir. Eğer bu işlere yeni yeni başlıyor iseniz hafif ve ışıltılı tonlardan başlamanız ve göz pınarınızdan kaşınızın bitimine doğru koyulaşmanız daha fresh ve genç bir görünüm kazanmanızı sağlar.

Bunda da yine diğer tiplerde olduğu gibi her göz makyajı adımını uygulamak zorunda değilsiniz. Maskara ise temel anahtar ürününüz. Kirpik şeklinize göre uzunlaştıracak, siyahlaştıracak veya hacim verecek olan; yoğun uygulama değil de hafif bir bastırışla güzel sonuçlar alabilirsiniz.

Dudak Makyajı

Bu işlere yeni girişiyorsanız ve dudaklarınız küçük ise başlangıçta açık renkli dudak kalemleri/ rujlarından ve kolay sürülebilir olanlardan başlamanızı tavsiye ediyorum. Likit veyahut zor uygulanan mat rujlar; kırmızı gibi koyu renklerden başlangıç için uzak durun. Ki eğer kalın dudaklarınız var ise, yine başlarda leke ve dağılma hatalarına karşın soft tonlar tercih edebilirsiniz. Şunu da aklınızdan çıkarmayın, koyu göz makyajı ile hafif dudaklar; açık göz makyajlı ile ise koyu dudaklar çoğu zaman güzel sonuç verecektir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu