Sağlıklı Yaşam

Kuru ve Çatlamış Ciltler İçin Evde Yapılabilecek Basit Kremler

Kuru ve Çatlamış Ciltler İçin Evde Yapılabilecek Basit Kremler

 

Kuru ve çatlamış ciltler için yapılacak bazı basit tarifler yer alır. Bu basit tarifler içerisinde pek çoğu evde doğal malzemelerden yapılabilecek türdedir. Bunlar içerisinde kakao yağı ile yapılan bu krem en çok tercih edilenlerdendir. Elli gram alınacak kakao yağı ile bir çay kaşığı kantaron yağı, susam ve Hindistan cevizi yağı karıştırılır. Burada dikkat edilmesi gereken nokta Hindistan cevizi yağının benmari usulü eritildikten sonra karıştırılmasıdır. Sağlıkla muhafaza edilmesi için de önerilen, camdan yapılmış bir saklama kabına konulması ve sıcak ortamda bulundurulmamasıdır. Bu nedenle buzdolabı, uygun saklama alanıdır. Bu sayede uzun süre bozulmadan kullanımı söz konusu olur.

Ev Yapımı Kremlerin Tercih Sebepleri

Ev yapımı kremlerin tercih edilme sebepleri arasında ilk sırada sağlıklı olmaları ikinci sırada ise uygun maliyetli olması gelir. Uygun bütçelerle yapılacak olan bu krem reçeteleri, herkesin rahatlıkla yapabileceği ürünlerdir. Yoğun nemlendirici etkisi olan bir başka tarif ise bir çay kaşığı miktarında gül yağı ile ikişer tatlı kaşığı aleovera tozu ile baldır. Tüm bu ürünlerin cam kapta karışımı sonucu, iki saat kadar soğutucuda bekletilmesi önerilir. Yeterli katılığa ulaştıktan sonra da rahatlıkla kullanılabilir. İçeriğinin doğal malzemeler olması bu ürünlerin yan tesirlerinin olmadan kullanımını sağlar. Zeytinyağı ve lanolin karışımı da ciltlerde ferahlama ve nem etkisi gösteren bir başka nemlendirici kremdir.

Koruyucu İçermeyen Doğal Malzemelerin Tercihi

Gerek yüz, gerekse de el ve vücut nemlendirme ürünlerinde koruyucu içermeyen ürünler kullanılmalıdır. Eller en çok dış etkenlere maruz kalan yerlerdir. Bu bakımdan yoğun nemlendirici ürünlere ihtiyaç duyulur. Balmumu gibi kalıntı bırakmayıp aynı zamanda nemlendiren ürünleri el kremi olarak kullanmak söz konusudur. Uçucu yağların da pek çoğu çiçeklerden yapıldığı için hoş kokuları ile kullanımı tercih edilen ürünlerdir. Ayrıca farklı koku içerikleri ile bitkisel gliserini karıştırmakta mümkündür. Gliserin, el krem karışımları içerisinde ayrı bir yere ve öneme sahiptir. Yoğun nem sağlaması, cildi yenilemesi pek çok krem bileşiminde kullanım tercihini arttıran faktörlerdendir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu