advertorial

Kolajen Nedir ve Ne İşe Yarar?

Kolajen Nedir ve Ne İşe Yarar?

Elastin adı verilen bir proteinle birlikte çalışan ve vücut bağ dokusunun %80′ini oluşturan kolajen, değerli bir yapısal proteindir. Vücut için büyük önem taşıyan kolajen miktarı yaşlanma sürecinde azalarak bazı sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu dönemde kolajen takviyesi almak faydalı olabilir. Cilt ve vücut sağlığınızı korumanıza yardımcı olmak amacıyla farklı formlarda üretilen kolajen çeşitlerini Watsons’ta bulabilirsiniz.  Watsons tarafından sunulan zengin ürün çeşitlerini inceleyerek tüm ihtiyaçlarınızı kolayca karşılayabilirsiniz.

Kolajen Nedir?

Vücut tarafından sentezlenen bir molekül olan kolajeni, vücudun bağ dokusunu oluşturan ana yapısal protein olarak tanımlamak mümkündür. 28 farklı türe sahip olan proteinin, vücuttaki üretimi zamanla yavaşlar ve yavaşlamaya bağlı olarak kalitesi de azalır. Çok değerli olan bu molekül yeterli oranda ve kalitede üretilemezse yeni dokuların gelişmesi tehlikeye girer. Kolajenin yeterli oranda olmaması sadece ciltte değil, vücutta da bazı sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına neden olur. Kolajenin ana görevi, bağ dokusunu güçlendirmek ve hücre yenilenmesine destek vererek vücut bütünlüğünü korumaktır. Cildi güçlendiren, esneklik ve sağlamlık veren bu değerli protein, vücut için olmazsa olmaz bir yapı taşıdır. Kemik, eklem, kas ve tendon sağlığı için de çok önemlidir.

Kolajenin Faydaları ve Özellikleri

Kolajen ürünleri içerdiği faydaları ile dikkat çeken, işlevsel bir proteindir. Genç yaşlarda vücutta yeterli oranda bulunan kolajenin ileriki yaşlarda azalması, cilt ve vücut bağ dokusunda bazı sağlık sorunlarının oluşmasına neden olabilir. Vücutta üretilen ve besinlerden de alınabilen kolajenin faydaları şunlardır:

  • Cilt sağlığını düzenleyerek yaşlanmaya karşı savaş verir. Cildi güçlendirmeye, cilde elastikiyet kazandırmaya ve nemlendirmeye yardımcı olur. Kolajen takviyesi ile kırışıklık oluşumu yavaşlatılabilir.
  • Eklemler için faydalıdır. Eklemlerin ve kıkırdak dokusunun korunmasına yardımcı olur. Yaşlılık döneminde ortaya çıkan eklem ağrılarının tedavisinde kolajenden yardım alınabilir.
  • Kemik erimesine karşı faydalıdır. Kemik sisteminin yapı taşlarından olan ve kemiklerin güçlü kalmasını sağlayan kolajenin azalması, kemik kaybı sorununa yol açar. Osteoporoz gibi hastalıkların tedavisinde kolajen takviyesi almak faydalı olabilir.
  • Kalp sağlığının korunmasında önemli faydalar sağladığı, yapılmış araştırmalarda mevcuttur. Arterler ve kan damarlarının yapı taşlarından birisi olan kolajen, vücutta yeterli oranda bulunmazsa arterlerin yapısı kırılgan bir hâl alabilir.
  • Kolajenin saç, tırnak ve bağırsak sağlığına faydalı olduğu konusunda da görüşler vardır.

Kolajen Ne İşe Yarar?

Vücudun bağ dokusunu oluşturan kolajen, hem cilt hem de vücut sağlığı için büyük önem taşır. Orta yaş grubu insanlarda üretimi azalan proteinin, farklı formlarda tasarlanan ürün takviyeleri ile desteklenmesi gerekir. Yiyeceklerden alınan miktar yeterli olmayacağı için takviye ürünlerden yardım alınmasında fayda vardır. Gıda takviye ürünlerinden yüz maskelerine, saç ve vücut bakım ürünlerinden kremlere kadar birçok farklı formda hazırlanan kolajen ürünlerini kullanarak sağlığınızı korumaya yardımcı olabilirsiniz. Kolajenli şampuanlar, yüz ve vücut kremleri, gıda takviye tabletleri, sıkılaştırıcı jeller, yaşlanma karşıtı kremler, serumlar, göz kremleri ve cilt temizleme köpükleri size yardımcı olacak ürün çeşitleridir. Güvenilir markaların ürünlerini ve Watsons markalı kolajen takviyesi ürün çeşitlerini uygun fiyat seçeneğiyle Watsons’ta bulabilirsiniz.

Kolajen Fiyatları

Kolajenli krem, şampuan, maske, cilt temizlik suyu gibi ürünler uygun fiyat seçenekleri sunarak her bütçeye hitap etmeyi başarır. Tablet, kapsül gibi formlarda üretilen ve ağızdan alınan gıda takviyelerinin, doktor denetiminde kullanılması önemlidir. Ağız yoluyla alınan ve kürler şeklinde uygulanan takviye ürünleri, doktorunuzun önerdiği biçimde kullanarak vücut sağlığınızı koruyabilirsiniz.

Kolajen fiyatları ürünlerin yapısal özelliklerine ve markalarına göre farklılık gösterir. Genel olarak ulaşılabilir fiyatlar sunan ürün çeşitlerini, Watsons’tan sipariş ederek kolayca satın alabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu