Diyet Önerileri

Herkese Uygun Kilo Verme Yöntemleri

Herkese Uygun Kilo Verme Yöntemleri

 

Obez olmak tüm dünyada insanların dışladığı bir  olgudur. Obez insanların dışarıya yansıttıkları şeyler, boğaza ve yemeğe düşkünlük, öz güven ve irade eksikliğidir. Obezite hastaları bir çok yol deneyerek kilo vermeye çalışırlar. Fakat kilo vermek sanıldığı kadar kolay değildir, gerçekten de yoğun bir emek ve irade ister. Dünya nüfusuna baktığımızda obezite nüfusunun hızla  arttığını görüyoruz. Bu da ek sağlık harcamaları ve kronik hastalıklar demek oluyor. Kilo vermek, dünyadaki çoğu insanın en önemli endişesidir. İnsanların  sağlıksız yaşam tarzı nedeniyle, obezite insanların  en yaygın hastalığı olarak büyümeye devam ediyor.

Herkese Uygun Kilo Verme Yöntemleri

 

Fakat insanların yapabileceği şeyler var, örneğin yemek yeme alışkanlığını değiştirmek gerekiyor. Sofradan aç kalkmak bir yol olabilir. Yine bazı insanlar çok ilginç yöntemler uygulayarak obeziteden kurtuluyorlar ama onların yöntemleri hiç de sağlıklı değil. Mesela 2 ay boyunca gece gündüz uyku hapı alarak hem sigarayı bırakmak hem de yemek yemeden sadece arada bir uyanıp su içerek ve tuvalete girerek vakit geçirmeyi deniyorlar. Genellikle bünyesi sağlam 40 yaş altı gençlerde bu taktik uygulanıyor. Yine bazıları bellerine naylon streç bağlayıp sabah, öğle akşam birer saat yürüyorlar.  Her yürüyüşten sonra duş alıp vücuttan toksinleri atıyorlar. Günde 4 L su içiyorlar. Tatlıları ve fast food besinleri kesiyorlar. Çaya şeker katmıyorlar. Akşam çok az yiyorlar. Kilo vermek için sabah kahvaltıları çok önemlidir, gün boyu enerji verir.  Önemli olan gece yememektir.

 

Obezlerin çoğunda, sabah kahvaltı yapmamak ve öğle vakitlerinde  3-4 tabak yemek yeme alışkanlığı var. Arada da çok şey atıştırıyorlar. Kilo verme yöntemleri, herkese göre farklılaşır. Bazıları yırtınsalar dahi en fazla 5-10 kg verebilir. Bu insanların sorunu leptin ve insülin hormonlarının yüksek direncidir. Leptin, bilindiği gibi sadece 6 saat aç kaldığınızda harekete geçen bir çöpçü olarak çalışır. Vücutta yağları harcar. Fakat 6 saat aç kalmak şarttır. İnsülin ise basitçe, kanda yer alan şekeri, hücreye geçirirken bir anahtar görevi görür. Eğer kanda çok şeker varsa ki bu oran x>100  olur, bu durumda insülin az salgılanıyor diyebiliriz. Önce bunu ilaçlarla düzenlemek gerekiyor. Yemek yerken tam doymadan kalkmak gerekiyor. Yemekten 1 saat sonra yürümek yararlı olabiliyor. Yemeklerden önce su içmek ve bir  meyve yemek,  daha az yemenize yardım edecektir. En geç saat 20 .00 da akşam yemekleri yenmeli ve sonra hiçbir şey atıştırılmamalıdır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu