Sağlıklı Yaşam

Göz Altı Torbaları İçin Doğal Çözümler

Göz Altı Torbaları İçin Doğal Çözümler

 

Göz alt torbaları özellikle de ileri yaşlarda meydana gelen rahatsızlık çeşididir. İleri yaşlarda diyoruz çünkü genç yaşlarda meydana gelmesi için ortamın hazır olması gerekir. Ortam nedir?

Eğer genç yaşlarda dahi göz altı torbaları ile karşı karşıya kalıyorsanız mutlaka yaşam düzeninizde çeşitli değişiklikler yapmalısınız. Göz altı bölgesi şiştiği zaman güzelliğinizde ortadan kalkacağı için mutlaka dikkat etmelisiniz. Göz altı torbaları neden şişer?

  • Aşırı uykusuz kalınması
  • Uzun saatler boyunca bir iş üzerinde çalışılması
  • Aşırı derecede ağlanması
  • Bakteri benzeri hastalıklar

Yukarıdaki faktörler göz altı torbalarının şişmesinde büyük rol oynamaktadır.

Göz Altı Torbalarının Şişmemesi İçin Ne Yapılmalı?

Elbette bunların şişmemesi adına alabileceğiniz birçok önlem bulunmaktadır. Bazı sebzeler idrar söktürücü özelliğe sahiptir bu nedenle sebzelere başvurmanız oldukça önem arz eder. Göz altı şişliklerinin inmesini sağlar.

Yine aşırı tuz tüketimini yavaşlatmanız oldukça iyi olacaktır. Akşam vakti özellikle fazla tuz tüketmeyin çünkü bu saatlerde metabolizmanız yavaşlamaktadır.

Akşam yemeklerini ağır yememelisiniz. Hafif gıdalar ile akşam yemeğini geçiştirin. Aksi takdir de vücudunuza zarar verecektir.

Yine uyku pozisyonunuz da çok önemli. Yatağınızda yan bir şekilde eliniz yastık üstünde uyursanız kan dolaşımınız artacaktır. Sırt üstü veya yüz üstü yatmamaya özen gösterin.

Yine sabah uyandığınız vakitlerde yüzünüze soğuk su uygularsanız oldukça faydalı olacaktır. Göz altındaki şişliklerinizin de zamanla indiğini görürsünüz. Yine bu sayede cildinizi nemlendirmiş olursunuz.

Günde 1,5 Litre Su Tüketin

Yine yaş aralığına göre değişim gösterse de gün içerisinde yaklaşık 2 litreye kadar su içmenizin size yüksek oranlarda faydası bulunmaktadır. Bu yüzden kilonuza göre gün içerisinde 7 8 bardak kadar su tüketmelisiniz.

Gözlerinizin üzerine papatya maskesi uygularsanız oldukça iyi olacaktır. Ayrıca antibiyotik, antioksidan olduğundan dolayı bakterileri de öldürecektir. Göz altı torbalarını kısa sürede ortadan kaldıracağından dolayı kesinlikle uygulamanız gereklidir.

Papatya çayını hazırlayın ve pamuğu bu çaya bandırarak gözlerinize sürün. Bu pamuğu 10 dakika kadar gözlerinizde bekletirseniz çok faydasını görürsünüz.  Bekletme işlemini beş dakikaya da düşürebilirsiniz.

Çay İle Göz Altı Torbalarından Kurtulun

Yine çayı kullanarak bu torbalardan kurtulmanız mümkün olabilir. Bu nedenle çayı demleyin ve çay torbalarını buzluğa atın. Soğuduktan sonra gözlerinize yerleştirin. Torbalar donmamalıdır. Soğuk kompres şeklinde uygularsanız çok faydasını görürsünüz.

  • Salatalık ile de bu torbalardan kurtulmanız mümkün olabilir. Yine beş on dakika kadar gözlerinizin altında yer alan torbalardan kurtulabilme amacı ile salatalığı güzel bir şekilde doğrayın.
  • Sonrasında salatalıkları da buzluğa atın ve soğutun.
  • Soğuma işleminden sonra da bunları yüzünüzde veya gözlerinizin üstünde bir süre bekletin.
  • Bu işlemleri haftada bir sefer yaparsanız ileri dönemlerde de göz altı torbaları ile karşılaşmanız oldukça düşük olacaktır.

Ayrıca yorta yaşlı insanlarda daha sık rastladığımızdan dolayı orta yaşlı insanların kullanmasını tavsiye ediyoruz. Yine gençlerde eğer böyle bir sorun oluşuyorsa mutlaka bir doktora görünmeliler ondan sonra bunları uygulamalılar.

Çünkü genç yaşlarda bu torbaların oluşması pek hayra alamet değil. Farklı sebepler olabilir ve doktorunuz bu sebepleri tespit ettikten sonra bu sebeplere göre çözümler uygulamalıdır. İlaç tedavisi gerekiyorsa ilaç tedavisi, farklı ürünler gerekiyorsa farklı ürünler kullanılmalıdır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu