Genel

GEREKSİZ VE AŞIRI İLAÇ KULLANIMINA DİKKAT!

GEREKSİZ VE AŞIRI İLAÇ KULLANIMINA DİKKAT!

 

Ülkemizde antibiyotik kullanımının aşırı olmasından kaynaklı olarak yürütülen çalışmalara daha da hız verilmesi gerekmektedir. Yanlış ve gereksiz şekilde kullanılan antibiyotiklerin vücuda hiçbir faydası olmadığı gibi birçok zararı mevcuttur. ‘Daha önce de aynı hastalığa yakalanmıştım, ilaç değil mi her hastalığa deva’ gibi düşünceler, gereksiz ve yanlış ilaç kullanımının her geçen gün daha da artmasının bir sebebiyken; hastaların, hastalığının tanısını kendi kendine koyma çabası da bir başka sebebidir. Örnek verecek olursak, boğazında en ufak bir ağrı, kaşıntı olan kişi doktora başvurmadan direkt olarak antibiyotik kullanımına yönelmektedir.

Oysaki her boğaz ağrısı, antibiyotik kullanımını gerektirecek sebeplerden meydana gelmemektedir. Özellikle bahar aylarında meydana gelen boğaz ağrısı ve hastalıklarının çoğu alerjiden kaynaklı olmaktadır. Misal farenjit hastalığı boğaz ağrısı ve yankısı beraberinde yüksek ateş şeklinde ortaya çıkan bir rahatsızlıktır ve tedavisinde bakteriyel odaklı antibiyotikler işe yaramamaktadır; onun yerine boğaz pastilli kullanma, ılık ve tuzlu suyla gargara yapma, doktor kontrolünde şurup ve alerjik ilaç kullanma gibi yöntemler etkili olurken, hastalar genellikle antibiyotik kullanımına yönelmektedir. Bu ve bunun gibi birçok örnek ülkemizde aşırı ve bilinçsiz antibiyotik kullanımına çeşitli örneklerdir.

Antibiyotiklerin aşırı ve gereksiz kullanımı, antibiyotik direnci kazanan bakterilerin çoğalmasına ve üremesine sebep olur ve vücudun bakterilere karşı direncini azaltır ve bu bakteriler antibiyotikle tedavi edilemeyen daha tehlikeli hastalıklara sebep olabilir. Bu sebeplerden dolayı insanların gereksiz ve aşırı ilaç kullanımı hakkında bilinçlendirilmesi gerekmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu