Genel

Cilt Tipi Belirlemesi Nasıl Yapılır?

Cilt Tipi Belirlemesi Nasıl Yapılır?

 

Cilt tipi belirlemesi nasıl yapılır? Cilt tiplerini belirleme sürecindeki aşamalar nelerdir? Cilt tipinin belirlenmesi neden önemlidir? Cilt tipi belirlenmesine dair kısa bilgileri bu yazımızda bulabilirsiniz.

Cilt tipi belirlemesi nasıl yapılır? Sıklıkla genç kadınlar tarafından merak edilir. Çünkü belirli bir yaştan sonra kadınlar cilt bakım ürünlerini kullanırlar. Fakat cilt bakım ürünlerinin pek çoğu cilt tiplerine göre üretiliyor. Bu yüzden de cilt tipi belirlenmesi; doğru cilt bakım ürünün kullanılmasında önemlidir.

Cilt tipine uygun olmayan bakım ürünlerinin cilt üzerinde etkili değildir. Cilt tiplerinin belirlenmesi iki şekilde olur. Bunlardan biri uzman kontrolleri dahilinde olur. Diğeri ise evde cilt tipi belirleme işlemleri ile olur. Peki evde cilt tipi belirleme aşamaları nelerdir?

1-) Hazırlık Aşaması

Cilt tipi belirlenmesi işlemleri için cildin hazır olması gerekiyor. Aksi takdirde belirlenen sonuç doğru sonucu ifade etmeye bilir. Cilt tipinde belirlenmesinde hazırlık aşamasında yapılması gerekenler;

  • Makyaj temizleme ürünleri ile birlikte yüzünüzü temizleyin. Bu aşamada yüzdeki kir ya da yağ gibi maddeler giderilmiş oluyor.
  • Yüzün yıkanması gerekiyor. Yüz ılık su ile birlikte belirli bir süre ıslatılır. Sonrasında yüzde masaj hareketleri ile sabunlama işlemi yapılır. Sonrasında soğuk ile yüz iyice durulanır. Ardından yüz hafif masaj hareketleri ile birlikte kurulanır.
  • Yüzde hiçbir ürün kullanmadan bir saat beklenir. Bu aşamada yüz bölgesine hiç dokunulmaması önerilir.

2-) İnceleme Yapılması Aşması

Yaklaşık olarak bir saat bekledikten sonra cildin tipinin belirlenmesi için yapılması gereken inceleme aşaması vardır. 1 saat bekledikten sonra;

  • Cildin t bölgesine mendille ile dokunulur. Eğer bu aşamada mendile yağ gelmiş ise; cilt yağlı ya da karma yapılıdır. Yüz yeniden yıkandıktan sonra cilt temizlenmiş ise; cilt tipi yağlıdır. Yüz yeniden yıkandıktan sonra sadece t bölgesi temiz ama yanak kısımları gergin ise; cilt tipi karmadır.
  • Eğer cilt gergin bir halde cildin tipi kuru cilt yapısıdır.
  • Eğer yüzde kızarıklar oldukça fazla ise; hassas yapılı bir cildiniz vardır.
  • Eğer yüzde parlamalar varsa; yağlı bir cilt yapısına sahipsinizdir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu