Püf Noktası

ŞAMPUANSIZ SAÇ YIKANIR MI?

ŞAMPUANSIZ SAÇ YIKANIR MI?

                Şampuansız saç yıkanır mı? Kulağa şu zamanda biraz tuhaf geliyor olabilir ama bu sorunun cevabı; evet! Şampuansız da saçlarımızı yıkamak mümkün. Hatta şampuan kullanmadan yıkadığınızda saçlarınızın eskisine oranla daha sağlıklı, güçlü göründüğünü fark edeceksiniz. Şampuan kullanmadan yıkanan saçlar kimyasalla teması azaldığı için daha az dökülmeye, daha sağlıklı uzamaya başlayacaktır. Şampuanla yıkarken saçlar daha fazla köpürdüğü ve duştan sonra güzel kokular saçtığı için birçok insan saçları yıkamanın en temiz ve güvenli yolunun şampuan olduğunu düşünse de bu oldukça yanlış bir düşüncedir çünkü şampuanların içindeki sülfat, sodyum, paraben gibi kimyasal maddeler saçlarınız ve hatta kafa deriniz için oldukça zararlı olabilir.

Şampuansız da saçları tertemiz yıkamanın güzel kokmalarını sağlamanın mümkün olduğunu söyledik. Şampuandan vazgeçip saçlarımızı daha doğal ve sağlıklı şekilde temizlemenin aslında birçok yöntemi var. Bu yöntemler arasında en bilindik olanı saçları sabunla yıkamaktır. Saçlarımızı sabunla yıkamak en kolay yöntem diye bilinir fakat bilindiği kadar kolay değildir. Saçlarınızı yıkayacağınız sabunları kesinlikle marketten değil gerçekten doğal sabunlar üreten kişilerden ya da atölyelerden almalısınız. Saçlarınızı sabunla yıkamaya başladığınız ilk zamanlarda saçlarınızda sertleşme ve mum gibi yağlı bir görünüm yaratmamak için banyoda saçlarınızın son durulamasını sirkeli su ile yapmakta da fayda var.

Şampuansız saç temizliğinin diğer bir yöntemi ise saçları karbonat ve sirke ile yıkamaktır. Evet, yanlış okumuyorsunuz. Karbonat saçlarınızdaki yağı derinlemesine temizler. Saçlarınızı suyla ıslattıktan sonra bir paket karbonat ile saçınızın tüm kısımlarına masaj yapın ve sonrasında saçlarınızı sirkeli su ile durulayın. Karbonat saçlarınızın yağdan arınmasını sirke ise saçlarınızın yumuşak ve parlak görünmesini sağlayacaktır. Eğer saçlarınızın güzel kokmasını istiyorsanız banyodan sonra saçlarınıza doğal uçucu yağlar sürebilirsiniz.

Yukarıdaki yöntemler sizin için zorsa, şampuandan vazgeçemiyorsanız saçlarınıza bir iyilik yapıp en azından kimyasal olmayan, sadece eczanelerde satılan doğal şampuanları tercih edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu