Güzellik Sırları

Dudak Kuruması Ve Çatlaması İçin Öneriler

Dudak Kuruması Ve Çatlaması İçin Öneriler

Dudak çatlakları, dudak derisinin bütünlüğündeki bozulmayı veya yarayı belirtmek için kullanılan bir terimdir. Dudaklardaki hassas cilt, kuru ve soğuk havalarda kuruyabilir ve çatlayabilir. Dudaklardaki çatlaklar uzun süre devam ederse ağrılı olabilir. Kanama veya yanma gibi belirtiler de ortaya çıkabilir. Dudak çatlamasının en yaygın nedeni, tıp literatüründe keilit olarak bilinen dudak iltihabıdır. Enflamatuar durumun iyileşmesi genellikle bazı ev tedavileri ile hızlandırılabilir. Bununla birlikte, bazen altta yatan nedeni belirlemek ve durumu tedavi etmek için bir doktora görünmek gerekebilir.

Dudaklar Neden Çatlar?

  • Dudakları yalamak, emmek veya ısırmak, ağızdan nefes alma alışkanlığı
  • Yetersiz sıvı alımı ve dehidrasyon
  • Soğuk, rüzgarlı ve kuru hava
  • Güneşe maruz kalma
  • Alerjiler
  • Bazı ilaçların yan etkileri

Çatlamış Dudaklar Nasıl Tedavi Edilir?

Dudak Koruma; Soğuk havaya, kuru havaya, rüzgara ve güneşe maruz kalmak dudaklarınızın kurumasına ve çatlamasına neden olabilir. Bu nedenle dışarı çıkmadan önce dudaklarınıza dudak balsamı veya vazelin sürebilirsiniz. Bu, dudakların çatlamasını önlemek için koruyucu bir bariyer oluşturur. Dudak kremini güneş koruyucu ile birlikte kullanmak güneş yanığını önlemeye yardımcı olacaktır. Zeytinyağı, hindistancevizi yağı ve hint yağı gibi doğal nemlendirici yağlar da kullanılabilir. Dudaklarını yalamaktan, emmekten ve ısırmaktan sakınmalıdır. Yalama alışkanlığını kırmak için nemlendirici bir dudak balsamı kullanmak faydalı olacaktır. Kullanılan nemlendiricinin kaliteli, doğal, boya ve koku gibi kimyasallar içermeyen bir ürün olduğundan emin olmalısınız.

Artan sıvı alımı; Sıvı kaybı nedeniyle yeterli sıvı almayan kişilerde dudaklarda çatlama daha sık görülür. Bu nedenle gün boyunca bol sıvı tüketmek çatlamaları önlemeye yardımcı olur. Soğuk Paket Uygulaması; Çatlama nedeniyle kanama meydana gelirse, soğuk paket uygulayarak kanamayı hızlı bir şekilde durdurabilirsiniz. Bal, kuru ve çatlamış dudaklara iyi gelen antibakteriyel özelliklere sahip iyileştirici bir besindir. Bunun için dudaklara bir miktar gerçek bal kremi sürülür.

Çatlamış Dudaklar İçin Aloe Vera

Aloe Vera Jel; Aloe vera jel, koruyucu ve iyileştirici özellikleri ile çatlamış dudakların tedavisinde sıklıkla tercih edilen bir bitkisel içeriktir. Birkaç gün boyunca dudaklarınıza düzenli olarak az miktarda aloe vera jeli sürerek çatlama probleminden kurtulabilirsiniz. Salatalık; Cilt bakımında sıklıkla tercih edilen salatalık, yüksek su içeriğinden dolayı dudaklara nem desteği sağlamak için de tercih edilebilir. Tuzlu su; Tuzlu su, iyileşme sırasında yaranın dezenfekte olmasına yardımcı olur. Bunu yapmak için, küçük bir bardak ılık suya bir çorba kaşığı tuz eklenir. Bu karışıma pamuklu bir bez veya pamuklu çubuk batırılır ve dudaklara uygulanır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu