Sağlıklı Yaşam

Alzheimer Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Alzheimer Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

 

Kesin olarak bir tedavisi olmayan Alzheimer hastalığı bütün dünya üzerinde binlerce insanı etkisi altına alan bir çeşit rahatsızlıktır. Alzheimer erken yaşlarda eğer tespit edilebilirse ilaçlar ve çeşitli doğal tedavi yöntemleri beabrinde şiddeti oldukça hafifleyebilir ve ilerleme süreci de genellikle yaşanmıyor. Genel olarak 60 yaş ve üzeri vatandaşlarda görülmekte olunan Alzheimer hastalığı yaşlanmanın doğal bir hastalığı değildir. Alzheimer hastalığının hangi sebepler ile başlamış olduğu unsurunda henüz kesin bir cevap veremiyoruz ve 64 yaş üstü hastalarda görülebilme sıklığı tam olarak 4 yılda bir ikiye katlanıyor. Alzheimer hastalığının belirtileri ilk aşamalarda kendini kolay bir şekilde fark ettirmemektedir ve oluşum aşamaları da yavaştır. Hastalığın ilk dönemlerinde oluşmakta olan çeşitli belirtiler her vatandaşın günlük yaşamda başına rahatlıkla gelecek unutkanlıklar şeklinde olabilmektedir.

Aktivitelerin Unutulması

Hastalık biraz ilerleyince orta aşamalarında dişlerin nasıl fırçalanacağının dahi unutulması gibi belirtiler ortaya çıkabilmektedir. Bunlara ek olarak her gün yapılmakta olunan çeşitli aktivitelerin nasıl yapıldığını da unutmaya başlamak problemi ortaya çıkartabiliyor. Alzheimer hastası olan tanıdık yüzleri aile bireylerini dahi net bir şekilde hatırlayamayabiliyorlar. Kavrama yeteneğinde ve konuşma becerisinde, ayrıca konuşma ile yazma becerisinde çeşitli problemler oluşmaya başlayabilmektedir. Bütün bunların sonucu olarak da kaygılı ve oldukça sinirli biri olabilir hasta kişiler. Asetilkolin hücrelerinin hızlı bir şekilde yok olmasına ve sonuç olarak da hafızanın kaybedilmesine sebep olan bu hastalık günümüz çerçevesinde çeşitli ilaç tedavileri sayesinde durdurulamıyor olsa da hastanın bütün belleği yerine gelmiyor olsa da günlük olarak aktiviteleri için gereken zihinsel gücünü sürdürebilmesi amacı ile sağlanabiliyor.

Diğer Alzheimer Belirtileri

Alzheimer hastaları genel olarak hafıza kaybı yaşarlar. Yeni öğrendikleri bir bilgiyi de kolayca unutabilirler. Her gün kullandığınız eşyaların isimlerini dahi unutabilirsiniz. Plan yapma ve bu planları uygulama da problemler yaşıyor olabilirsiniz. Kullandığınız tarifleri uygulamanızda oldukça zor gelebilir. Alzheimer hastalığı bulunan bireyler genel olarak günlük işlerini tamamlama konusunda bazı sorunlar yaşarlar. Yine bazı durumlarda çok iyi bildikleri yerlere dahi gidemeyebilirler, iş konusunda bütçelerini yönetemeyebilirler. En çok sevdikleri oyunların kurallarını hatırlama konusunda da çeşitli sorunlar yaşayabilirler. Mekan, zaman içinde kafaları da karışabiliyor. Alzheimer hastalığı bulunan kişiler tarihleri ve mevsimleri de karıştırabilirler. Çoğu zaman nerede bulunduklarını ve o raya nasıl geldiklerini dahi unutabilmekteler. Sayfada, makalemizde yazılmış olan yazıları okumak zor geliyorsa, bir mesafeyi belirleme konusunda da ciddi sorunlar yaşıyorsanız, renkleri kolayca ayırt edemiyorsanız sizde de Alzheimer hastalığı bulunabilir veya başlangıç aşamasında olabilir. Mutlaka bir doktora gözükmelisiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu