Püf Noktası

Yumurta Kabuğu Nerelerde Kullanılır?

Yumurta Kabuğu Nerelerde Kullanılır?

 

Günümüzde farklı yöntemler ile kullanılan yumurta kabuğu nerelerde kullanılır sorusu her zaman en çok soruların başında gelmektedir.

Yumurta kabuğu nerelerde kullanılır sorusuna aranan cevaplar pek çok kişinin şaşırmasına neden olmaktadır. Yumurta mutfakların vazgeçilmeyen ve sağlık bakımından çok önemi bir yere sahip olduğu besin maddelerinde ilk sırada yer almaktadır. Her hali ile çok sayıda kullanım alanına sahip olan bu besin maddesinin kabukları ile yapılan birçok yarayışlı uygulamalar karşısında hayran kalacaksınız.

Yumurta Kabuğu Kullanım Alanları

Yumurta kabuğu çok ince ve kırılgan bir yapıya sahip olduğu için kullanmak için uygulanması gereken bazı adımlar bulunmaktadır. Yapısının güçlenmesi için kaynatma işleminden geçmesi gerekir. Böylece kabukta bulunan bakterilerden arınma işlemleri de yapılmış olmaktadır. Yumurta kabuğu kullanım alanları şunlardır;

1 – Maske Yapımı

Yumurta kabukları iyice temizleyip fırınladıktan sonra rondodan geçirerek toz haline getirin. Yumurta akı, bal ya da zeytinyağı ile tozu karıştırarak maske hazırlayın. Bu maskeyi 10 dakika kadar cildinizde bekletin ve daha sonra ılık su ile temizleyin.

2 – Çay ve Kahve Lekeleri Çıkarma

Bardak ve çaydanlıkta kalan inatçı lekelere karşı yumurta kabuklarını kullanabilirsiniz. Bu yöntem için çaydanlığa ya da bardağın içini sıcak su ile doldurun. Birkaç tane yumurta kabuğu atın ve su ılımaya başladığında süzün. Yumurta kabukları ile iç bölümlerini ovuşturduğunuzda lekelerin gittiğini göreceksiniz.

3 – Beyaz Çamaşırlar İçin

Beyaz kıyafetlerin ilk günkü gibi olması için keten bir bezin içine soyduğunuz yumurta kabuklarını ve bir dilim limonu koyun. Bez açılmayacak şekilde sıkıca sarılmalı ve kirli çamaşırlarınız ile makineye atın. Çamaşırların beyazlığı bu şekilde korunabilir.

4 – Bahçe ve Saksı Çiçeklerini Korumak İçin

Bahçe ve saksı çiçeklerini korumak için yumurta kabuğu yöntemleri uygulanabilir. Küçük parçalı yumurta kabukları bahçe ya da saksıda yer alan toprağa serpiştirin. Böylece haşerelerin gelmesi engellenir.

5 – Dekorasyon

Yumurta kabukları ile dekorasyon yapmak için kabukları küçük parçalara ayırarak istediğiniz renge boyayın. Boyadığınız kabukları çerçeve, saksı ve bunun gibi dekor malzemelerine yapıştırarak evinizde farklı hava oluşturabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu