Sağlıklı Yaşam

Yararlı Diye Tüketilen 7 Besine Dikkat

Yararlı Diye Tüketilen 7 Besine Dikkat

Her şeyin fazlasının zararlı olduğu bilinmelidir. Bazen yararlı diye aşırıya kaçma durumları oluşabilir. Fakat bu son derece yanlıştır. Yararlı bile olsa dikkatli tüketmek gerekmektedir.

Yararlı Diye Tüketilen Ve Dikkat Edilmesi Gereken 7 Besin

Yararlı diye tüketilen ve dikkat edilmesi gereken 7 besin nedir sorusu son zamanlarda oldukça sık araştırma konusu olmaktadır. Porsiyon sınırı yapılmasına özen gösterilmelidir. Faydalı olduğu düşünülüp, ne olsa faydalı mantığı ile sınırsız bir şekilde tüketilmemelidir. Peki bu 7 besin hangileridir?

1-Bal

Bal, yararlı diye tüketilen 7 besine dikkat listesinde ilk sıradadır. Bal, oldukça lezzetli ve özellikle kahvaltı da tüketilen bir besindir. Fakat balın doğal olmasına özen gösterilmelidir. Doğal balı tüketmek faydalıdır fakat fazlası zararlıdır. Hem şeker hastalığı açısından hem de kalorisinden dolayı kilo alımına neden olacaktır.

2-Tereyağı

Tereyağının da doğal olanı tercih edilmelidir. Dengeli ve aşırı tüketilmediği zaman kas ağrılarından mideye kadar oldukça faydalıdır. Fakat tereyağını fazla kullanım sonucu damarlarda tıkanmaya sebebiyet verebilir. Özellikle diyabet hastaları tereyağı tüketimini sınırlandırmalıdır.

3-Kuruyemişler

Kuruyemişler çokça tüketilmektedir. Tane olarak yenilmesi gerekmektedir fakat kuruyemiş tüketiminde genellikle aşırıya kaçılmaktadır. Günlük sınırlı tüketim olduğu zaman faydalı yağlar içerdiğinden dolayı omega-3 kaynağıdır. Fakat sınırlı tüketim olmadığı zaman kilo artışının oldukça fazla olacağı gözlenebilir.

4-Kestane

Kış mevsiminde severek tüketilen kestane oldukça faydalıdır. Tam bir kolesterol savaşçısıdır, yüksek lif içermektedir. Kestane tüketilmesi faydalı bir besindir fakat fazla tüketmemek gerekir. Yüksek lifin yanı sıra yüksek karbonhidratta içerdiği için kilo alımını hızlandıracaktır.

5-Meyve

Meyve, doğal şeker içeren ve bazı vitaminler, mineral içeren kesinlikle tüketilmesi gereken hastalık düşmanıdır. Her meyvenin farklı faydası mevcuttur. Yeterli miktarda tüketildiği zaman oldukça faydalı, aşırı tüketildiği zaman şeker yüklemesi anlamına gelmektedir.

6-Peynir

Peynirin bu listede olması şaşırtıcı olabilir fakat peynirinde aşırısı tüketilmemelidir. Tam bir kalsiyum yuvası olan peynir, diyet listelerinde bile sadece 1 kibrit kutusu büyüklüğünde olmalıdır şeklinde belirtilmektedir. Çünkü fazlası kilo artışına neden olmaktadır.

7-Bakliyatlar

Yararlı olduğu bilinen ve dikkatli tüketilmesi gereken bir diğer besin grubu bakliyatlardır. Çünkü faydalı karbonhidrattır ve fazla tüketimi sonucu fazla kilo artışına sebep olacaktır. Bu yüzden sınırlı tüketilmelidir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu