Sağlıklı Yaşam

Termos Nasıl Kullanılır? Nasıl Temizlenir?

Termos Nasıl Kullanılır? Nasıl Temizlenir?

Termos sayesinde istediğiniz içeceği kalitesini bozmadan bir yerden bir yere taşıyabilirsiniz. Kullanım talimatlarını doğru bir şekilde uyguladığınızda termosunuzdan maksimum verim elde edebilirsiniz. Uzun yıllar kullanmak istediğiniz bir termosunuz varsa, bu ürünün hijyenini sağlamaya özen göstermeniz gerekir. Doğru yıkama teknikleri ile termosunuzun kullanım ömrünü maksimum seviyeye uzatabilir, içeceklerinizi hijyenik ve uzun ömürlü bir termosta muhafaza ederek istediğiniz yere ısı değişimi olmadan taşıyabilirsiniz.

Termos Nasıl Kullanılır?

Termosunuzda sıcak bir içecek saklamak istiyorsanız, şu adımları izleyebilirsiniz:

 • Termosunuzun temiz olduğundan emin olduktan sonra kapağını açın.
 • Termosun içine belli bir miktar ılık su doldurup hemen kapağını kapatın. Bu sayede termosun iç yüzeyi, içeceğinizle temas etmeden önce ısınmış olacaktır.
 • Ayrı bir yerde sıcak kalmasını istediğiniz içeceği hazırlayın.
 • İçeceğiniz hazır hale gelir gelmez, termosun içindeki sıcak suyu hızlı bir şekilde boşaltıp içeceğinizi termosun içine doldurun.
 • İçeceğinizin hava ile fazla temas ederek soğumasına izin vermeden termosun kapağını hemen kapalı konuma getirin.

Termosunuzda soğuk bir içecek saklamayı düşündüğünüzde ise izlemeniz gereken adımlar şunlardır:

 • İçeceğinizin soğuk kalabilmesi için termosun iç yüzeyinin de soğuk olması gerekir. Bunun için içeceğinizi termosa doldurmadan önce, termosu buzdolabında bir süre bekleterek soğumasını sağlayabilirsiniz.
 • Bu şekilde iç yüzeyi soğuyan termosa, önceden hazırladığınız soğuk içeceğinizi doldurup hemen kapağını kapatabilirsiniz.
 • Daha uzun süre soğuk kalmasını garantilemek için, buz atılabilen içeceklerin içine bir miktar buz atabilirsiniz.
 • Süt gibi içeceklerde buz kullanılması içeceğin kalitesini bozabilir. Bu nedenle içeceğin türüne göre buz kullanıp kullanmamaya karar verin.

Termos Nasıl Temizlenir?

Sıklıkla termos kullanıyorsanız termosun hijyenini sağlama konusunda titiz olmanız gerekir. İstenmeyen toz ve kirlerin birikmesi hem termosun verimini düşürür hem de sağlık açısından önerilmez. Bu nedenle düzenli bir şekilde termosun temizliğini yapmanızda fayda vardır. Termos temizliği için sırasıyla şu işlemleri uygulayabilirsiniz:

 • Termosun kapağını açıp, ilk olarak kapağı yıkayın.
 • Termosun içinde beklemiş bir içecek varsa bu içeceği dökün ve gövde bölümünü özenli bir şekilde yıkayın.
 • Su tuttuğunuz parçaları sonrasında sabun ile köpürtüp durulayın.
 • Termosun gövde ve kapak bölümü birbirinden ayrı olacak şekilde ürünleri kurumaya alın.
 • Parçalar tamamen kuruduktan sonra termosun kapağını kapatabilirsiniz. Nemliyken termosun kapağını kapattığınızda ürünün içinde istenmeyen kokular oluşabilir. Bu nedenle her iki parçanın da tamamen kurumuş olmasına özen gösterebilirsiniz.

Termos Kokusu Nasıl Giderilir?

Termos içinde uzun süre sıvı kalması veya termosun havasız kalması gibi durumlarda iç kısımda rahatsız edici bir koku oluşabilir. Bazen de sürekli aynı içecekleri termosta taşıdığınız için bu içeriğe dair yerleşmiş bir koku ile karşılaşabilirsiniz. Bu tarz kokulardan kurtulmak için uygulayabileceğiniz çeşitli yöntemler mevcut. Termos kokusunu gidermek için bu çözümlerden birini uygulayabilirsiniz:

 • Sıcak su doldurduğunuz termosun içine bir miktar toz bulaşık deterjanı ekleyip bekletin. Bir süre sonra iyice duruladığınızda termosun içindeki kokulardan kurtulabilirsiniz.
 • Bir diğer yöntem olarak soda ile termos kokularını gidermeyi deneyebilirsiniz. Çay fincanının ¼’ü kadar soda ile suyu karıştırıp termosunuza doldurabilir, bir gece bu karışımı termosun içinde bekleterek kokuları uzaklaştırabilirsiniz.
 • Termosun iç yüzeyinde kayganlaşma ve koku oluşumu gibi sorunlar varsa bir miktar pirinci termosun içine atıp üstüne sıcak su ekleyebilirsiniz. Bu karışımı iyice çalkalayarak kokuya neden olan kirleri termosun iç yüzeyinden sökebilir, iyice duruladıktan sonra termos kokusuna elveda diyebilirsiniz.
 • Termos kokusundan kurtulmak için aceleniz yoksa termosunuzun içine bir miktar tuz koyup birkaç gün bekletebilirsiniz. Sonrasında termosunuzu iyice yıkadığınızda bu kokudan arınmış olabilirsiniz.

Termos fiyatları ürün özelliklerine bağlı olarak değişir. Bütçenize uygun termos çeşitlerine Karaca sayesinde kolayca ulaşabilirsiniz. İstediğiniz özelliklere sahip olan termos modellerini hızlıca satın alıp, ihtiyacınız olan her anda içeceklerinizi yanınızda taşıyabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu