Erkekler

Sperm Düşüklüğü

Sperm Düşüklüğü Ve Sperm Şekil Bozukluğuna Karşı Kür 

 

Evli çiftler bebek sahibi olmak istediklerinde pek çok engel ile  karşılaşabiliyorlar. Uzmanlar çocuk isteyen çiftlere 1 yıl düzenli korunmasız ilişkiye girmelerini öneriyorlar. Bir yılın ardından hala çocuk sahibi olamazlar ise kadın ve erkek ikisi birlikte muayene olmalıdır. Çünkü kısırlığın sebebini %50’lik bir oranla kadın ve erkeğin paylaştığı araştırmalar arasındadır.

Erkek kısırlığı genellikle sperm kalitesinin düşüklüğünden ve şekil bozukluklarından kaynaklanmaktadır. Tabi ki öncelikle çocuk sahibi olmak isteyen erkeklerin değerlendirilebilmesi için semen analizi denilen “spermiogram” adlı testin uygulanması gerekir. Yapılan bu test ile spermlerin hareketliliği, pH değeri, sayısı ve spermlerin şekli hakkında bilgiler elde edilir.

Sperm Morfolojisi

Sperm morfolojisi ile spermin yapısında şekil bozukluğu olup olmadığı araştırılır. Spermlerin yapısı sayısı ve hareketliliği birlikte değerlendirilmelidir. Spermin baş bölümü, gövde ve kuyruk şekli ve yapısı morfolojik özelliklerindendir. Spermiogram testi ile bu morfolojik değerlere ulaşılır. Erkek vücudu sürekli olarak sperm üretir. Sağlıklı yaşam ve ilaç ve kür destekleri ile sperm morfoloji bozukluğu tedavisi yapılabilir.

Sperm Düşüklüğü Ve Şekil Bozukluğunun Sebepleri

Günümüzde pek çok çift çocuk sahibi olmak istediklerinde bazı problemler ile karşılaşmaktadır. Özellikle erkeklerde sperm şekil bozuklukları ve sperm düşüklüğü çocuk sahibi olmada en büyük engellerden birkaçıdır.

Sperm kalitesinin düşmesine neden olan durumlardan biri erkeklerinde kadınlar gibi belli bir yaşa kadar üreme potansiyellerinin olmasıdır. Yaş ilerledikçe vücudun ürettiği spermin kalitesi düşmektedir. Özellikle son yıllarda moda olan dar kotlar pantolonlar erkeklerin sperm kalitelerini etkilemektedir. Dar ve sıkı iç ve dış giyim spermlerdeki kaliteyi düşürmektedir.

Kanser tedavisi için kemoterapi alan erkeklerin sperm kalitelerinin olumsuz etkilendiği gözlemlenmiştir. Hatta bazı kişilerde kalıcı olarak sperm üretimini bozma ihtimali vardır. Testis etrafındaki toplardamarların anormal şekilde genişlemesine varikosel denir. Bu durum erkek kısırlığının sebepleri arasındadır.

Sigara ve benzeri tütün ürünlerini tüketen erkeklerde sperm düşüklüğü ve şekil bozuklukları gözlemlenmiştir. Ayrıca sağlıksız hazır gıda ağırlıklı beslenmek de yine sperm kalitesinin düşmesine neden olacaktır.

Sperm Kalitesinin Arttırmak İçin Kür

Çocuk sahibi olmaya karar verdiniz ancak yapılan testler sonucu sperm kalitenizin yeterli olmadığı tespit edildi ise bu sperm düşüklüğü ve şekil bozukluğuna karşı kür bu sorun için aranılan çözümlerdendir. Hareketli sperm sayısını ve kalitesini arttırıcı kür tarifi şu şekildedir;

  • Yarım litre kaynayan suya 6-7 tane keçiboynuzu küçük küçük kırılarak atılır.
  • Ağzı kapatıldıktan sonra 3 dakika boyunca hafif ateş ile kaynaması beklenir.
  • 3 dakikanın sonunda altı kapatılarak 20 dakika boyunca dinlenmeye bırakılır.
  • İçerisinden keçiboynuzu taneleri çıkartılarak yarısı sabah aç karna diğer yarısı da gece yatağa gitmeden önce içilir.
  • Bir hafta boyunca her gün sonraki 3 ay içinde ölçü yarıya düşürülerek günde bir kere yatağa giderken içilir. 3 aydan sonrada ara ara yapılarak içilir.

Formun Üstü

Formun Altı

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu