Sağlıklı Yaşam

Sağlıklı Beslenerek Kilo Vermek Mümkün mü?

Sağlıklı Beslenerek Kilo Vermek Mümkün mü?

 

Kilo verme sürecinde düzenli bir diyet listesine sadık kalkmak kadar sağlıklı beslenmenin önemi de oldukça büyüktür. Yıllarca yapılan zararlı tercihlerin yerini sağlıklı ve yararlı olanlarla değiştirmek elbette tartıdaki sonucun yüz güldürücü olmasını sağlayacaktır. Bu nedenle sağlıklı beslenmek yerine mucizevi yiyecek ve içeceklere yönelmek zayıflamak isteyenlerin hüsrana uğramasına neden olmakta.

Her bünyenin zayıflama döneminde vereceği tepki değiştiği gibi verilecek kilo sayısı da kişiden kişiye değişmektedir. Yüksek kalorili besinler yerine düşük kalorisi olan ve tok tutma özelliğine sahip yiyecekler sağlıklı beslenirken kilo vermeyi de kolaylaştıracaktır.

Sağlıklı Beslenerek Ayda Kaç Kilo Verilir?

Metabolizma hızı kişiden kişiye değişen bir olgu olduğu için sağlıklı beslenerek kilo vermeyi seçenlerin ayda vereceği kilo da farklılık göstermektedir. Aynı zamanda kaç kilo ile diyete başlandığı ve kişinin önemli sağlık probleminin olup olmaması da önemlidir.

Zayıflamaya karar verirken fazlalıklardan bir an önce kurtulmak birçok kişinin önceliği olsa da bu dönemi uzun bir sürece yaymak fayda sağlar. Uzman diyetisyenlerin bu noktada önerisi ayda en fazla 4-5 kilo verilmesidir. Aksi durumda sağlıklı zayıflamak yerine şok diyetler uygulayarak bir an önce sonuca ulaşmaya çalışmak kısa vadede sonuç verse de diyet bırakıldığında kilo almak kaçınılmaz olacaktır.

Ara Öğünlerin Beslenmeye Etkisi

Gün boyunca birçok kişinin yemek alışkanlığı 3 öğünden oluşmakta. Düzenli beslenme alışkanlığı olanlar için bu şekilde beslenme yeterli gelse de açlık krizleri ile sıkça karşılaşanlar ve günün yoğun temposu içinde yemeyi unutanlar için ara öğünler kurtarıcı niteliktedir. 6 öğün beslenmek 24 saatlik bir gün için çok gibi görünse de az ve sık beslenmek açlık hissetmeden zayıflamayı mümkün hale getirecektir.

Ara öğün yaparak kilo vermeyi zorlaştıran sindirim sorunları ile başa çıkmakta mümkündür. Tek bir öğünde bünyeye yüksek kalori yüklemek yerine yemeklerden sonra sağlıklı atıştırmalıklar tüketmek hazımsızlık sorunlarını ortadan kaldırmakta. Bu sayede zayıflama sürecinde midenin doğal yoldan küçülmesini sağlayarak eskisi kadar acıkma hissinin yaşanmadığını da fark etmek, kilo vermek için birden çok farkındalığın aynı anda yaşanmasını sağlayacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu