Güzellik Sırları

Protez Tırnak Nedir? Nasıl Yapılır?

Protez Tırnak Nedir? Nasıl Yapılır?

 

Son yılar da birçok kişi tarafından sıklıkla tercih edilen protez tırnak, oldukça fazla çeşide sahip olan bir uygulamadır. Protez tırnak işlemlerinde çeşit çokluğunun yanı sıra kişinin tırnak yatağına ya da tırnak sorununa göre değişiklik gösterir. Protez tırnak işlemleri özellikle tırnak yeme huyu bulunan kişiler için en ideal seçimlerin başında gelir.

Bunun yanı sıra tırnaklarında incelme olan veya kırılmaya meyilli olan kişiler tarafından da kullanımı uygundur. Yoğun bir iş temposunda çalışan ve tırnak bakımına zaman ayıramayana kişilerin protez tırnak işlemlerini tercih etmesi yararlı olacaktır. Ayrıca protez tırnaklar uzun ömürlü kullanımlar için de uyum sağlarlar.

Protez Tırnak Uygulama İşlemleri

Protez tırnak yapılma işlemleri yaklaşık olarak 1- 1.30 saat zaman dilimini kapsar. Protez tırnak uygulamasına başlanılmadan önce kişinin tırnak yapısına uygun koruyucu madde sürülür. Tırnak yüzeyine uygulanan bu koruyucu maddeler, hemprotez tırnağın gerçek tırnağa sorunsuz bir şekilde yapışmasını, hem de  tırnağın yapılan törpüleme işleminden zarar görmesini engeller.

Koruyucu maddenin sürülme işleminin tamamlanmasının ardından tırnağın uç kısımlarına protez tırnak yerleştirilir ve yapıştırılır. Yapışma işleminden emin olunduktan sonra törpüleme işlemi yapılarak tırnağın şekil alması sağlanır. Törpüleme işlemi ile birlikte tırnağın uç kısmındaki diğer bölümlere özel tırnak jeli ya da akrilik kaplaması yapılır.  İşlemin tamamlanması tırnak yüzeyine yapılan törpüleme işlemi ile parlak görünümler kazandırılarak sonlanır.

Protez Tırnak Çeşitleri Nelerdir?

Protez tırnaklar kişinin ihtiyaç ve isteğine göre birçok farklı çeşitte uygulanabilirler. Protez tırnak seçimi yapmadan önce öncelikle yaptırmakta ki amaçtan emin olunmalıdır. Öyle ki sağlık probleminden kaynaklı olarak protez tırnak uygulaması yapılacaksa, kişinin buna yönelik seçimler yapması büyük önem taşır.

Protez tırnaklar akrilik protez tırnak, jel protez tırnak, dipping protez tırnak ve polygel protez tırnak olmak üzere 4 farklı çeşit ile kullanıcısının karşısına çıkar. Protez tırnaklara uygulanan tüm yöntemler dâhil olmak üzere, tırnağın uzama süresine göre değişiklik göstermiş olsa da ortalama 15 gün kalıcılığını korur. Protez tırnak kullanımında dış etkenlerden gelen deformasyonlara ve tırnak bakımına mutlaka edilmelidir. Ayrıca protez tırnak uygulamasını alanında profesyonel uzman kişilere yaptırmakta büyük önem taşır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu