Sağlıklı Yaşam

Oturarak Çalışanları Bekleyen Büyük Riskler!

Oturarak Çalışanları Bekleyen Büyük Riskler!

 

Bütün gün boyunca masa başında ve yine klimalı olan çeşitli ortamlarda çalışan kişilerin risk altında bulunduklarını söyleyen uzmanlar, masa başı ve yine klimalı ortamların boyun ve yie sırt ağrılarına davetiye çıkarttığı uyarısında bulundular. Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Semiha Büyükpoyarz, masa başında görev yapan kişilerin karşılaştığı sırt, bel ağrıları için birkaç demet verdi. “Baş ve boyun ağrıları çekmekteyseniz, boyun hareketlerinizde tutukluklar hissetmekteyseniz ve yine ağrı kesici bazı ilaçlara yanıtta alamamaktaysanız kronik olarak boyun ağrısı ile karşılaşabilirsiniz.” Özellikle de masa başında ortamlarda çalışan bireyleri tehdit etmekte olan boyun ağrıları yine sürekli olarak hareket etmeden, saatlerce aynı pozisyonda durma, klima ve soğuğa karşı maruz kalma gibi nedenlerden oluşmaktadır.

Boyun Fıtığı Oluşabilir

Boyun kaslarının kasılmalarının sonucunda boyunda meydana gelmekte olan düzleşmeler, boyun ağrıları, baş dönmeleri, baş ağrıları gibi çeşitli şikayetlere yol açmaktadır. Ağrı sırta ve yine göğse yayılırsa eğer, kollarda da ağrı ve çeşitli uyuşmalar ile beraber geliyorsa boyun fıtığı başlangıcı olabilir. Sabahları genel olarak uykusuz kalkışlar ve yine sırt ve boyun kaslarında oluşan sürekli değişmeyen ağrılar, gerginlik ve huzursuzluk, her şeye isteksizlik bulunuyorsa fibromiyalji sendromu (yumuşak doku romatizma hastalığı) başlamış olabilmektedir.

Hastalığın Tanı ve Tedavisi

Fizik muayene, laboratuvar ve yine radyolojik çeşitli tetkitler beraberinde bu hastalığın tanısı da koyularak derecesine ve tipine göre saptanmış olduğunu belirten uzmanlar, tedavi içerisinde kullanılmakta olan ağrı kesici, çeşitli kas gevşetici ilaçlar, sıcak tatbiki ve yine fizik tedavi gibi bazı yöntemler beraberinde başlangıç safalarında bu hastalığın sürekli olarak ilerlemesinin önlenebileceğini belirtmiştir. Egzersiz beraberinde sırt ve yine sırt kaslarının kuvvetlendirilebileceğini anlatan uzmanlar aşırı veya orta derecelerde spor yapıyor olmanın yine özellikle de yüzmenin faydalı olacağını belirttiler.

Tedavisi yapılamayan boyun ağrılarında çeşitli baş ağrılarının sık bir şekilde görüldüğü, alınan çeşitli ağrı kesicilerin ise yine etkilerini yitirdiklerini belirten uzmanlar, kollarda çeşitli güçsüzlük-ağrı, uyuşukluk hislerinde azalma ve yine fıtık oluşumlarına yer yaptığının, ağrıların kronikleşmelerinin yine yaşam kalitesini azaltarak depresyona sebep olduğunun altını çizdi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu