Sağlıklı Yaşam

Nohut Suyunun Faydaları Nelerdir?

Nohut Suyunun Faydaları Nelerdir?

 

Nohut diğer bakliyatlar gibi insan sağlığında büyük önem taşır. Ancak her doğal ürün kullanımında olduğu gibi nohudun da vücut sağlığı için kullanım şekillerine dikkat etmek gerekir. Son zamanlarda sosyal medyada pek çok kişi tarafından gündeme gelen nohut suyu, içerisinde onlarca vitamin ve mineralleri barındırmaktadır. Dolayısı ile doğru ve düzenli kullanımı sonucunda, cilt problemlerinden sindirim sorunlarına kadar her alanda etkisini görebilirsiniz. Eğer siz de nohut suyunun faydaları nelerdir? Sorusunun yanıtını merak ediyorsanız, yazımızı sonuna kadar okuyabilirsiniz.

Nohut Suyu Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Nohut suyunu farklı hastalıklarınızı tedavi amacı ile kullanabilirsiniz. Nohut suyu harika bir antioksidan kaynağıdır. Dolayısı ile vücudunuzda biriken toksinleri, kimyasal maddeleri ve ödemleri nohut suyu ile kolayca atabilirsiniz. İşte nohut suyu hangi hastalıklara iyi gelir? Sorusunun yanıtı…

  • Nohut suyu cilt ve deri hastalıklarının önüne geçer.

Cildinizde oluşan pek çok enfeksiyonel hastalıklara karşı nohut suyu kullanabilirsiniz. Özellikle mantar, sedef ve egzama gibi virüslerin neden olduğu hastalıklar için nohut suyu harika bir doğal üründür.  Bu tür deri hastalıklarında ilk olarak bakterilerin diğer bölgelere sıçramasını önlerken, kısa zamanda bakterilerin yok olup, tamamen ortadan kalkmasına da fayda sağlayacaktır. Özellikle el ve ayak mantarı gibi durumlarda mutlaka nohut suyundan faydalanmanız gerekir.

  • Nohut suyu ağız içinde oluşan aft yaralarına iyi gelir?

Ağız içi uçuk ve aft yaraları için nohut suyunu kullanabilirsiniz. Burada tek yapmanız gereken ise her gün ağzınızın içini nohut suyu ile gargara yapmak olacaktır. Bu sayede ağız içinde biriken bakterilerin tamamen ağızdan uzaklaşmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca hassas diş ve diş eti sorunlarında da harika bir çözüm olacaktır.

  • Nohut suyu ile vücudunuzu nemlendirebilirsiniz.

Atopik ciltlerde yaşanan çeşitli kuruluklar için ve deride görülen pul pul dökülmeler için mutlaka nohut suyundan faydalanmak gerekmektedir. Nohut suyu cildi yumuşatırken, doğal yollarla nem kazanmasını da sağlar.

  • Nohut suyu ile tütün ürünlerinin verdiği zararı önleyebilirsiniz.

Sigara kullanımı yapan kişilerde akciğer hastalıkları ve zor nefes alma gibi durumlar görülebilir. Bu gibi sorunlarda ise mutlaka günlük bir bardak nohut suyu tüketilmesi tavsiye edilir. Akciğer temizliğinde en iyi yardımcılardan biri de nohut suyudur.

  • Nohut suyu sindirimi kolaylaştırır ve bağırsakların florasını düzenler.

Sindirim sorunları yaşayan kişilerin mutlaka tüketmesi gereken doğal besinlerden biri de nohut suyudur. Nohut suyu ile bağırsaklar  daha aktif bir şekilde çalışırken, bağırsak parazitlerinin de önüne geçebilirsiniz. Ayrıca şişlik ve hazımsızlık gibi sorunları da tamamen ortadan kaldırabilirsiniz.

Tüm bu sorunlarınız için mutlaka günlük olarak bir bardak nohut suyu tüketmenizde fayda vardır. Nohut suyu elde etmek için ise bir bardak nohudu, bir gece suda bekletmeniz ve sabah içmeniz yeterli olacaktır.

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu