Sağlıklı Yaşam

Migren Ataklarını Durduran Besinler

Migren Ataklarını Durduran Besinler

 

Migren atakları aşırı derecede rahatsızlık verebilir, baş ağrıları sürekli tekrarlayarak hayatınızı zora sokabilir veriminizi düşürebilir. Migrene bağlı baş ağrılarının çok farklı nedenleri olabilir, bu ağrılar stres kaynaklı olabileceği gibi, düzensiz beslenme, uyku düzenleri, alerjik reaksiyonlardan kaynaklanabilir. Migreni tedavi etmek için kullanılan ilaçlar, migren ataklarını zayıflatır. Migren ağrı kesici ilaçlarla tedavi edilmeye çalışılır ama bu sadece geçici bir çözümdür. Bu ilaçlar, halihazırda başlamış olan ve migren atakları sırasında herhangi bir zamanda alınabilecek semptomları durdurmak için verilir. Bu ilaçlar, migren belirtileri veya semptomları yaşar hissettiğiniz zaman alındığında en etkilidir. İlacı kullandıktan sonra istirahat ve uyku, ilacın etkinliğini artırabilir. Bir de migreni kontrol altına almak için verilen sürekli ilaçlar vardır. Bu ilaçlar, migreni kontrol etmek için düzenli olarak  alınırlar yani semptomların şiddetini veya sıklığını azaltırlar. Bunlar beta-blokerler  kalsiyum kanal blokerleri antidepresanlar, anti-nöbet ilaçları olarak sıralanabilir. Bununla birlikte, migren önleyici ilaçlar baş ağrılarının tamamen ortadan kaldırılmasında etkili olmayabilirler. Dahası bu ilaçlar bazı ciddi yan etkilere neden olabilirler. Evde bir baş ağrısı ve mide bulantısı geçirdiğinizde bu ilaçlar size yardım edebilir.  Migren ağrısının ağrısını hafifletmek için kullanılan ev ilaçları en iyi seçenek olabilir. Balık yağı, Nane yağı, zencefil, kanıtlanmış doğal migren tedavilerinden bazılarıdır.

Migreni Hafifleten Uygulamalar

Fazla kilolarınız varsa onları verin Sadece evde oturarak dahi kilo verebilirsiniz. Neticede vücut sürekli enerji harcar. Siz sadece fazla atıştırma yapmayacaksınız. Tabaklarınızı daha az dolduracaksınız. Daha az yiyeceksiniz. Ama eforu arttıracaksınız. Bu şekilde kilo vererek migren ataklarının hafiflediğini göreceksiniz. Kahvaltıları atlamayın, aç kalmak baş ağrılarını arttırır.

Migren Ataklarını Durduran Besinler

Migren, mide bulantısı, kusma veya ışığa duyarlılık gibi semptomlarla ortaya çıkabilecek yaygın bir baş ağrısı türüdür. Birçok insanda, başın sadece bir tarafında bir zonklama ağrısı hissedilir. Migren baş ağrıları için özel bir tedavi yoktur ve en iyi çözüm doğal besinler tüketmektir. Kahve migrenle yakından bağlantılıdır. Kafein, bazı insanlarda migreni tetikleyen en yaygın nedenlerden biridir. Kafein, beyindeki şişmiş kan damarlarının küçülmesine yardımcı olduğu için migren atağı geldiğinde bir kaç bardak kahve iyi gelebilir. Birçok kadın, östrojen seviyelerinde ani bir düşüş nedeniyle sıklıkla migrene yakalanır. Östrojen seviyesi ne kadar yüksekse migren oluşmaz. Ama azalırsa şiddetli migren tetiklenir. Yüksek besin değeri ve düşük yağ içeriği ile bilinen meyveler, liflerinde östrojen seviyelerini kontrol eden bitkisel içerikler barındırır. Bu nedenle sık sık meyve tüketin. Zencefilin, prostaglandinler olarak adlandırılan enflamatuar maddeleri bloke ederek migrene karşı çalışabilen steroidal olmayan anti-enflamatuar ilaçlara benzer bileşiklere sahip olduğuna inanılmaktadır. Somon veya Uskumru gibi balıklar, migreni azaltmaya yardımcı olabilecek zengin Omega 3 yağ asitleri kaynağıdır. Birçok çalışma, magnezyum eksikliğinin beyni migrene daha yatkın hale getirdiğini göstermiştir. Kepekli tahıllar, baklagiller ve yapraklı koyu yeşil sebzeler gibi magnezyum açısından zengin gıdalar migreni yenmeye yardımcı olabilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu