Sağlıklı Yaşam

Lazer ile Yara İzi Tedavisi

Lazer ile Yara İzi Tedavisi

Lazer ile yara izi tedavisi oldukça gerekli ve önemli tedavi yöntemlerinden biridir ve birçok kişide iyi sonuçlar alınmasını sağlar.

Lazer ile yara izi tedavisi birçok kişinin memnun olduğu sonuçlar almasına yardımcı olmaktadır. Yara izlerinin ve ameliyat izlerininin görünümünü azaltan bu durum, vücutta hasar gören birçok yerin onarılmasını sağlıyor. Göz bozuklukları, tümörler, sivilce izleri, kesik yaraları, yaşlılık lekeleri, yanık izleri gibi birçok sorunun tedavi edilmesinde lazer ışınları kullanılmaktadır. Hasarlı bölgeye lazer ışınlarının atılması sonucu yara görünümünün azalması mümkün olur. Aktif akneler, iltihaplı cilt yaraları ve esmer tenlilere lazer uygulaması yapılmamaktadır.

Cerrahi İşlemler Sonrası Yara Bakımı

Ameliyatlarda estetik olarak yapılan dikişler çok görünür değildir. Ancak kişinin genetik yapısı ve  cilt tipi iyileşme sürecini etkiler. Bazı izler güzel iyileşirken bazıları uzun süre iyileşmeyebilir. Bu durumda lazerle iz tedavisi tercih edilebilir. İz kremleri ve yaranın iyileşmesi için geçirilen süre tamamladıktan sonra lazerden destek alınabilir. İzin su almayacak hale gelmesinin ardından birçok farklı şekilde tedavi edilmesi mümkün olmaktadır. Kötü iyileşen yara izlerinin tedavisinde yeni bir cerrahinin uygulanması gerekebilir. Bu yüzden özel kompresyon ve silikon tabakalarla baskı tedavisi şeklinde uygulamalar yapılabilir.

Ayrıca kortizon uygulama şeklinde yapılan tedaviler de mevcuttur. Örneğin izlerin boyutunu küçültmek, rengini açıp lokal uygulamalar gerçekleştirmek istediğinizde lokal steroid tedavisi uygulanabilir. Son olarak lazer kullanılarak ciltteki yaraların iyileşmesi mümkün olabilir.

Lazerle Yara İzi Nasıl Yok Olur?

Uygulamalar lokal olarak 3-4 seans sürebilir. Bu süreçte izlerin tamamen yok olması söz konusu değildir. Sadece belirginlikleri azaltır. Bu yüzden izlerin giderilmesi konusunda beklentilerin çok yüksek olmaması gerekmektedir. Zamanla iyileşmenin devam ettiği yara izlerinde özellikle açık ten rengine sahip olan  kişilerde daha hızlı iyileşme görülmektedir. Lazerle yara izi silme ameliyat bölgesi iyileştikten sonra uygulanabilir.

Hangi Yaraların İzi Kalır?

Estetik olarak birçok soruna neden olan yara izlerinin tedavi edilmesi için çevredeki dokuların ne kadar hasar gördüğünün tespit edilmesi gerekir. Bazı bölgelerde iz tutma oranı az olduğu için katlanma bölgelerinde yok olmaları oldukça kolaydır. Lazerle yara kapama gereksinimi kalmadan kapalı teknikle tedavisi mümkün olmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu