Hayvanların Dünyası

Köpeklerde Egzama Hastalığı

Köpeklerde Egzama Hastalığı

 

Köpeklerde egzama hastalığı köpek sahiplerinin sıklıkla karşılaştığı, belli başlı dönemlerde ortaya çıkıp köpeği rahatsız eden, köpeğin kaşınmasına ve derisinin pul pul dökülmesine sebep olan hastalıktır. Bu hastalık her ne kadar korkutucu bir hastalık gibi görünse de aslında bakıldığında tedavisi oldukça kolay bir şekilde yapılabilir.

Egzama gibi deri hastalıkları her ne kadar aşırı derecede rahatsız edici olsa da işinde uzman bir veteriner yardımıyla sorunların üstesinden rahatlıkla gelinebilir. Egzama hastalığı deride oluşan, kaşıntıya sebep olan, derinin pul pul dökülmesine ve bazı durumlarda kanayıp yara olmasına yol açan bir hastalık olduğundan dolayı kişiler köpeklerinde böyle bir durumla karşılaştıklarında evde bir müdahale uygulamadan hemen bir veterinerden yardım almalılardır. Bu şekilde hem köpek kısa sürede sağlığına tekrar kavuşmuş olur hem de yanlış bir işlem yapılmadan kısa sürede sorun halledilir.

İlgili Makaleler

Köpeklerde Egzama Hastalığı Ve Tedavisi

Köpeklerde egzama hastalığı ve tedavisi sahipleri tarafından özellikle sonbahar dönemleri başladığında sıklıkla araştırılan bir konudur. Köpekler genel olarak çok hareketli hayvanlar olduklarından dolayı ve derileri çeşitli hastalıkları kapmaya müsait yapıda olduğundan dolayı çok kolay bir şekilde egzama olabilirler. Egzama hastalığı bulaşan köpeklerde genel olarak kaşıntı olarak baş gösterir. Eğer köpekte sürekli olarak bir kaşınma durumu varsa ve köpek sürekli olarak bir yerini kaşıyıp kanatmaya çalışıyorsa büyük ihtimalle köpekte egzama vardır.

Köpek sahipleri bu gibi durumları erken fark edebilmek için köpeklerini sıklıkla kontrol etmeli ve herhangi bir yerinde bir şey olup olmadığına bakmalılardır. Çünkü her ne kadar egzama gibi hastalıklar basit hastalıklar olsa da bu hastalıklar tıpkı diğerleri gibi ilerlediğinde tedavisi zor duruma gelebilir. O nedenle işler zorlaşmadan bir şeylerin tespit edilmesi ve duruma müdahale edilmesi her zaman için daha iyi olacaktır.

Köpeklerde Deri Hastalığı Sebepleri

Köpeklerde deri hastalıklarının sebeplerinden bahsedilmesi gerekirse bu sebepler pek çok şekilde söylenebilir. Kısaca belirtmek gerekirse bunlar şu şekilde sıralanabilir:

-İç organlarda oluşan hastalık

-Yetersiz beslenme

-Hava koşulları

-Kan ve mineral düşüklüğü

Öncelikli olarak söylenebilecek olan şey köpeklerin beslenmesindeki düzensizliklerdir. İnsanlarda nasıl beslenme düzensizliği derilerde ön plana çıkıyorsa hayvanlarda da bu durum aynı şekilde ilerler. Diğer bir etkenden bahsedilmesi gerekirse bu da vitamin ve mineral eksikliğinden kaynaklı olabilir. Eğer köpeğini vücudunda yeterli derecede vitamin yoksa veya bazı vitaminler diğerlerine göre daha düşük ise bu durum kendini deri hastalığı olarak ön plana çıkarabilir. Köpeklerde kaşıntıya dayalı egzama ve benzeri diğer hastalıkların nedenlerinden bahsedilmesi gerekirse, hava koşulları veya diğer canlılarla temaslardan bulaşabilir hastalıklar olarak söylenebilir. O nedenle kişilerin köpeklerinin bulunduğu ortamlara dikkat etmesi ve bunun yanında kontrollerini yaptırması çok önemlidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu