Sağlıklı Yaşam

Kasık Fıtığı Belirtileri ve Tedavisi Nedir?

Kasık Fıtığı Belirtileri ve Tedavisi Nedir?

Kasık fıtığı belirtileri ve tedavisi nedir sorusuna cevap arayanlar bu problemi çok sık yaşayan kişiler olmaktadır.

 

Kasık fıtığı birçok insanın yaşamına bebeklik döneminden itibaren giren bir sorundur. Özellikle yenidoğan bebeklerde görülen bu problem, birçok kişinin yaşamını olumsuz etkilemektedir. Tolumun %5’inde görülen bu sorun, göbek fıtığı ve bel fıtığı gibi birçok yerde de görülmektedir. İnguinal herni adı verilen kasık fıtığı, vücudun bir bölgesinden iç organların fırlamasıdır. Doğuştan olabileceği gibi sonradan da olabilir. Hamilelik, aşırı kilo, çok fazla ıkınmak, karın içinde sıvı birikmesi, ağır kaldırma, karın içi basıncın artması gibi durumlar kasık fıtığına neden olabilir.

 

Kasık Fıtığının Belirtileri

 

Kasık fıtığının belirtileri genelde şişlik ve ağrı olarak kendini göstermektedir. Fıtık sıkışırsa şiddetli kusma ve öksürme ortaya çıkacaktır. Karın fıtıklarının %90’ı kasık fıtığıdır. Genelde sporcular ve atletik yapılı kişilerde görülen bu fıtıklar, bazen çok fazla şişer. Bu şişlikler de testislere kadar uzanabilir. Kabızlığın eşlik ettiği bu durumlar, bebeklerde görüldüğünde genelde düzelmesi beklenir. Ancak sürekli girip çıkan fıtık, cerrahi olarak onarılmalıdır.

 

Fıtık bölgesinde elle hissedilen şişlik ve ağrı en belirgin özelliklerdir. Ağır bir cisim kaldırmakla ortaya çıkan bu çıkıntılar, karın bölgesinde basınç ve hava hissedilmesi fıtığın belirtileri arasında yer almaktadır. Fıtığın sıkışması durumunda acil cerrahi müdahaleler gerekir.

 

Sıkışmış Kasık Fıtıklarının Belirtileri

 

Sıkışmış kasık fıtığı çok acil müdahale gerektirmektedir. Böyle bir durum söz konusuysa aşağıdaki belirtilerle kendini gösterir:

 

  • Ateş
  • Nabzın hızlanması
  • Kasık ağrıları
  • Morarma ve kızarıklık
  • Bulantı ve kusma
  • Ateş
  • Gaz ağrısı hissi
  • Dışkılayamama sorunu

 

Kasık Fıtığı Tedavisi

 

Kasık fıtığı cerrahi olarak tedavi edilen bir hastalıktır. Peritondaki deliğin dikilmesini sağlayan ve fıtıklaşan yapının patlamadan düzeltilmesini sağlayan ameliyat uygulamalarıyla fıtık tedavi edilir. Zaman içinde ilerlemeden tedavi edilmesi gereken kasık fıtığı tedavisi cerrahi dışında başka bir yöntemle tedavi edilmez. Bu yüzden alternatif tedavi yöntemlerinin kullanılması işe yaramayacaktır.  Fıtık teşhisi koyulması için mutlaka hastanın muayene edilmesi ve gereken tetkiklerinin yapılması gerekmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu