Püf Noktası

 Karbonat Nerelerde Kullanılmaz?

 Karbonat Nerelerde Kullanılmaz?

 

Normal şartlarda her zaman ve her yerde karbonat çok kullanılmaktadır. Fakat karbonatın kullanılamayacağı yerler de vardır.

Karbonat nerelerde kullanılmaz?  Temizlikte ve her yerde oldukça sık kullanılan karbonatların kullanılamayacağı yerler de vardır. Karbonat yemeklerde ve temizlikte çok kullanılır. Çok geniş bir kullanımı olsa da bazen karbonat kullanılmaz.

Karbonat Nedir?

Karbonat; genel tanımı özünde çok kimyasal madde olmaktadır. farklı asitlerin bazlar ile birleşmesi sonucunda meydana gelen tuzların adına karbonat denilmektedir. Ev ve hemen hemen her yerde kullanılmaktadır. Hatta kişisel bakım içinde çok tercih edilmektedir. özelliklede mutfak temizliğinde çok fazla yararı olmaktadır. Her zaman da çok tercih edilir.

Karbonat Nasıl Yapılıyor?

Karbonat nasıl yapılıyor? Bu soru herkesin merak ettiği bir soru olmaktadır. karbonat kimyasal maddelerinin tepkimeleri sonunda üretilen bir madde olmaktadır. Beyaz bir rengi olmaktadır. görümüde ince kristal bir hali vardır. Karbonatın formülü ise bikarbonat ve sodyum biçiminde ifade edilmektedir. karbon ve sodyum maddeleri beraber oldukları zaman elde edilmektedir. karbonatın içeriği kısacası; sodyum tuzlarından bir tanesi olmaktadır. Karbonat su da çok rahat çözülebilir bir madde olma özelliği sayesinde birçok temizlikte ve yemeklerde kullanılmaktadır.

Karbonatın Kullanılmaması Gereken Yerler Nerelerdir?

Karbonatın kullanılmaması gereken yerler; Doğal  ve güzel temizlik için kullanılan karbonatlar bazen bazı eşyalara zarar verebilirler. Bunlar sırası ile ;

1-Özelliklede alüminyum tencerelerin temizliğinde asla kullanılmazlar. Çünkü kullanıldığı zaman tencerede bazı maddeler oksitlenir. Bu da tencerenin yüzeyinin kötü olmasına sebep olur.

2-Gümüşlerinizi asla karbonat ile parlatmayın. Eğer parlatırsanız tamamen kararır.

3-Altın kaplama çatal bıçak takımlarını temizlerken asla kullanmayın. Kullanırsanız tamamen üzerleri çizilir ve hiç hoş bir görünüm olmaz.

4-Mermerlerini de karbonat ile silmeyin ve temizlemeyin. Mermer yüzeylere kullanıldığı zaman mermerleriniz aşırı derecede aşınır.

5-Aşırı tüketildiği zaman sodyum açısından çok zengin olmasından dolayı vücudumuzun dengesini bozabilir ve potasyum eksikliğine de yol açabilir.

6-Vücudunuzda ödem yani şişlikler varsa asla kullanmayınız.

7-Karbonatın kullanım miktarına dikkat edilmediği zaman vücuttaki asit baz dengesi bozulur ve kusma, mide bulantısı, baş dönmesi ve buna benzer sorunlara yol açabilir.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu