Şifalı Bitkiler

Kantaron Yağının Cilde Faydaları

Kantaron Yağının Cilde Faydaları

 

 

Cilt sağlığında en çok kullanılan ve popülaritesi asla geçmeyen bitkisel yağlardan biri de kantaron yağıdır. Çünkü kantaron yağı doğada az bulunan ve içersinde onlarca farklı şifayı barındırmaktadır. Cilde uygulandığında ise cildin ihtiyacı olan çeşitli vitamin ve mineralleri sağlayarak, cildin daha sağlıklı ve daha bakımlı görünmesine yardımcı olur. Özellikle evde doğal yöntemlerle yapılan kantaron yağının daha fazla faydası olacaktır.

Cilt bakımından saç bakımına kadar her alanda cildin sağlıklı görünmesini sağlayan kantaron yağı her evde olması gereken doğal ürünlerden biridir. Kantaron yağının cilde faydaları ise yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Kantaron Yağı Nasıl Yapılır

Pek çok faydası olan kantaron yağının yapımı oldukça kolaydır. Kendiniz evde kullanmak için kantaron yağı yapabilirsiniz. Bunun için kantaron yağı nasıl yapılır? Sorusunun yanıtı ise;

  • İlk olarak bir tutam taze sarı kantaron çiçeklerini dalları ile beraber iyice yıkıyoruz.
  • Daha sonra 1 litre zeytinyağının içine alıyoruz
  • Ağzı kapalı bir kavanoz içinde 5 – 6 ay boyunca saklıyoruz.
  • Zaten bitki zeytinyağına kırmızı rengini bırakmaya başlayacaktır.
  • 5 -6 ay sonra kullanabilirsiniz.

Kantaron Yağının Ciltte Kullanımı

Kantaron yağını her türlü cilt sorununuz için kullanabilirsiniz. Ama kantaron yağı zeytin yağından elde edildiği için cilt üzerindeki küçük tüylerin güçlenmesini sağlar. Bu gibi durumların önüne geçmek için kullanmadan önce birkaç dakika kadar ısıtmanız  tavsiye edilir.

  • Kantaron yağı cilt nemlendirir.

Eğer çok kuru bir cilt yapısına sahipseniz, mutlaka cildi nemlendirmek için kantaron yağı kullanmanız tavsiye edilir. Çünkü doğal yağ olan kantaron yağı cildi derinlemesine nemlendirerek, cildin elastikiyet yeteneğini artırır.

  • Cilt üzerindeki lekelerin ortadan kalkmasını sağlar.

Ciltte oluşan çeşitli lekeler için kantaron yağı kullanmanız tavsiye edilir. Özellikle güneş lekesi ve hamilelik lekeleri için en ideal tedavi yöntemlerinden biridir. Eğer cilt lekeleriniz varsa her gün düzenli olarak sarı kantaron yağı kullanabilirsiniz.

  • Kantaron yağı cildin daha genç görünmesine katkı sağalar.

Bilindiği üzere ciltte kolojen azalması nedeni ile ciltte bir takım kırışıklıklar meydana gelir. Bu durumda kişilerin ciltlerine kolojen bakımı yapılması gerekir. Kantaron yağı cildinize en iyi şekilde kolojen sağlayacak doğal ürünlerden biridir. Düzenli kullanım sonucunda daha genç bir görünüme kavuşabilirsiniz.

  • Ciltteki yanık ve yara izlerini tedavi eder.

Sarı kantaron yağı ile cildinizde oluşan yara ve yanık izlerini tedavi etmeniz de mümkündür. Yara veya yanık izlerine her gün düzeni bir şekilde kantaron yağı sürebilirsiniz. Eğer yara ve yanık izleri derin ise bire bir oranında kantaron yağı ile bal mumunu karıştırıp, krem kıvamına getirdikten sonra cildinize sürmeniz tavsiye edilir. Bu sayede cildinizdeki yara izleri gözle görülür oranda azalacak ve zamanla tamamen kaybolacaktır.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu