Sağlıklı Yaşam

Kalp Çarpıntısı Neden Olur?

Kalp Çarpıntısı Neden Olur?

 

Kalp çarpıntısı, bir diğer adı ile taşikardi, kişinin kendi kalp atışlarını yoğun ve güçlü derecede hissetmesi durumuna verilen isimdir.

Sağlıklı bir insanın kalbi dakikada 60 ila 90 arasında atmaktadır. Kalp çarpıntısı yaşayan kişilerde bu sayı daha yüksektir.

Kalp çarpıntısı, kimi zaman basit bir nedenden dolayı oluşabilirken kimi zamansa farklı bir hastalığın habercisi olabilir ve ciddi sonuçlara neden olabilir.

İçindekiler:

  • Kalp Çarpıntısına Neler İyi Gelir?
  • Kalp Çarpıntısı için Neler Yapılmalıdır?
  • Kalp Çarpıntısı Nasıl Geçer?

Kalp Çarpıntısına Neler İyi Gelir?

İlk olarak, kalp çarpıntısının kaynağı araştırılmalı ve buna bağlı olarak ilaç tedavisi ve diyete başvurulmalıdır.

Kalp çarpıntısını en aza indirmek veya önüne geçebilmek için kafein içeren gıdaların tüketilmemesine özen gösterilmelidir.

Kalp çarpıntısına iyi gelen doğal yollar arasında kekik, nane, maydanoz ve fesleğen gibi bitkilerin tüketimi yer alır. Bu bitkilerin tüketilmesiyle kalp atışları düzenlenebilmektedir.

Kalp Çarpıntısı için Neler Yapılmalıdır?

Kalp çarpıntısı hissedildiği an mutlaka bir uzman doktora başvurmak gerekir. Uzman doktorun isteyeceği tetkik ve tahliller neticesinde tedavi yoluna gidilir.

Kalp çarpıntısı kimi zaman stres kökenli ve psikolojik olabilir. Bu gibi durumlarda psikolojik destek almak uygun olacaktır.

Bununla birlikte, kalp çarpıntısı yaşadığınız zaman öksürüp, ıkının. Parmağınızı, boynunuzda bulunan şah damarlarından yalnızca bir tanesine basın ve geri çekin. Bu işlemi 5 ila 6 kez tekrarlayın.

Kalp Çarpıntısı Nasıl Geçer?

Kalp çarpıntısının nedeni saptandıktan sonra doktorunuzun tedavi yöntemi dahilinde kullanmanızı isteyeceği birtakım ilaçlar olacaktır. Bu ilaçlar ile yüksek oranda rahatlama yaşarsınız. İlaçlar ile büyük oranda rahatlama sağlarsınız.

Kalp çarpıntısını geçirmek için ilaçlarla birlikte günlük hayatın getirdiği stres veya psikolojik etmenlerle başa çıkmayı öğrenmeniz gerekir. Diğer dikkat etmeniz gerekenler aşağıdaki gibidir:

  • Kafein içeren gıdaların tüketiminden uzak durulmalıdır.
  • Sigara ve alkol tüketilmemelidir.
  • Kökenini stresten alan bir kalp çarpıntısı yaşıyorsanız, psikolojik destek almaya çalışarak olayları akışına bırakın.
  • Ağır yiyecekler tüketmemeye özen göstererek diyet yapmaya dikkat edin.
  • Yorucu olmayan sporlar ile sağlıklı bir yaşamı ilke edinin.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu