Şifalı Bitkiler

Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan Cevizi Yağı

 

Birçok yararı bulunan Hindistan Cevizi Yağının aynı zamanda zararı konusunda da bilimsel çalışmalar devam etmektedir. Son derece önemli olan Hindistan Cevizi Yağı ile ilgili merak ettiğiniz tüm detayları siz değerli okurlarımıza buradan açıklamak istiyoruz. Tamamen doğal bir ürün olmasına rağmen Hindistan Cevizi Yağına olan talebin de her geçen gün artması bu şekilde sağlanmaktadır. Ülkemizde yetişmesi mümkün olmayan bu bitki türü ile ilgili olarak merak edilenlere hep birlikte bakalım.

Hindistan Cevizi Yağı Faydaları

  • Cilt bakımı için son derece gereklidir.
  • Özellikle de kadınların saç bakımlarında, saç uzatmalarında gerekli olan bir yağ türüdür,
  • Makyaj temizleme zamanında Hindistan Cevizi Yağı kullanımı da önerilmektedir,
  • Dişlerin beyazlaması açısından da oldukça önemlidir.
  • Güneş yanıklarına ve aynı zamanda pişiklere de iyi gelmektedir.
  • Saman nezlesine birebirdir.
  • Tırnakların sağlam olmasını sağlamaktadır.
  • Ayak kokusunu gidermektedir ve aynı zamanda ter kokusunu da önlemektedir.

Bu belirttiğimiz alanlar dışında daha birçok alanda kullanılan Hindistan Cevizi Yağlarının özellikle kozmetik ürünlerinin olmazsa olmazları arasında olduğunu belirtelim. Cilde faydası saymakla bitmeyen bu bitki türünün yağının özellikle de son zamanlarda duş jelleri içerisinde ve şampuanlar içerisinde son derece fazla tercih edildiğini belirtmek istiyoruz.

Hindistan Cevizi Yağının Zararları Nelerdir?

Aslında bilindik birçok zararı bulunmasa da aşırı kullanılması durumda insan sağlığı için ciddi zararları oluşturabilmektedir. Bunlar arasında en öncelikli olarak ise sindirim sisteminde meydana getireceği olumsuzlukları söyleyebiliriz. Tabi bu durumun yaşanması için ciddi oranda Hindistan Cevizi Yağından kullanmanız gerekmektedir.

Aynı zamanda aşırı kullanılması durumunda da ishal, kusma, karın ağrısı gibi şikâyetler ile sizleri rahatsız edebilir. Özellikle yağlı olarak tabir edilen ciltlerde son derece dikkatli kullanılması gerekmektedir. Aksi durumda ciltli yağlarda sivilcelerin ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

Alerjisi olan vatandaşlarımızın da Hindistan Cevizi Yağı kullanımında mutlaka bir uzmandan görüş alarak kullanması gerekmektedir. Bunun nedeni ise alerjinin tetikleyici olan egzama, bulantı ve ishal gibi belirtilerin çok fazla olacak olmasındandır.

Son olarak ise Hindistan Cevizi Yağının kullanımı sırasında saf bir şekilde almış olduğunuz bu yağın doğrudan cilt ile temas etmesi durumunda yağ bezlerinin oluşmasına neden olmaktadır. Bu yüzden de bu durumlar Hindistan Cevizi Yağının Zararları arasında karşınıza çıkabilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu