Sağlıklı Yaşam

Hastalık Hastalığı

Hastalık Hastalığı

Hipokondriyaz bir çeşit fobidir, halk arasında ki deyişle hastalık hastalığı. Kişide ağır ve ciddi bir hastalığa yakalanma konusunda önlenemez bir endişe olur. Bu problemi yaşayan kişilere hipokondriyak denir. Hipokondriyaklar en basit bir şeyi bile büyüterek kendilerinde ciddi bir hastalık olmadığı halde olduğunu düşünür, kendini buna ikna eder ve alarma geçerler. Bu durum doktor tarafından muayene edilip doktorun herhangi bir rahatsızlık bulamaması ve açıklama yapmasına rağmen devam eder. Hipokondriyaklar genelde bağırsak sorunları, çarpıntı problemi, kas yorgunluğu gibi belirtiler gösterirler. Belirtiler 6 ay hatta daha fazla sürebilir. Hipokondri hastalığını bir somatoform (psikolojik sorunların bedene yansıması) olarak tanımlayan şey DSM-IV-TR’dir.

 

Belirtileri

Hipokondriyak insan doktorlara ve onların tanılarına şüphe ile bakarlar hatta inanmazlar. Fakat sık sık doktora gitme ihtiyacı duyarlar. Bazı kişilerde ona hastalığı hatırlatacak her şeyden kaçarlar. Bazıları kimselere içini dökmez ve ciddiye alınmama düşüncesiyle bu korkularından bahsetmezler. Hipokondri her yaşta ortaya çıkma ihtimali olan bir rahatsızlıktır. Fakat genelde 20-30 yaşlarında ve diğer somatoform hastalıkların aksine erkeklerde daha fazla görülür. Hastalık kapmaktan korkanlar vardır. Bazları geçmişte yaptıkları bir hata yüzünden hastalığın kaynaklandığını düşünürler. Bu rahatsızlığa diğer psikolojik hastalıklar eşlik eder. Anksiyete bozukluğu, klinik depresyon, obsesif-kompülsif bozukluklar hipokondriyak rahatsızlığına eşlik edebilirler.

 

Tedavi

Hipokondriyak insanlar doktorlar tarafından anlaşılmadıklarını düşünürler. Kafaları rahatlayamadığı içinde bu duruma sinirlenirler. Hipokondri tedavisinde hastanın tıbbi olarak açıklanamayan hastalık endişelerini yenmesi için yardımcı olunması gerekir. Günümüzde aşırı endişe uygun ilaç ve psikoterapiyle giderilebilmektedir.

Konuşma terapisi olan BDT, hastanın fiziksel belirtileri ve hastalık endişelerini ele almada ve bunlarla mücadele etmede yardımcı olmaktadır. SSRI’lar, obsesif endişey, azaltır, bu sinir uyarıcı seviyelerinin ayarlanması yöntemiyle olur. Bu yöntem hipokondrinin yanında anksiyete ve depresyon tedavilerinde de etkili olur. Bir başka tedavi de maruz bırakma tedavisidir. Arada iyileşme görülse de kronik bir hastalıktır. Dönem dönem artabilir. Bu strese bağlı olabilir. Eğer bu hastalığa bedensel bir hastalık eşlik ederse daha ağır seyreder.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu