Püf Noktası

Deodorant Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir

Deodorant Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir

Yaz ve Kış Aylarında Deodorant Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Deodorant seçimi son derece özen ve bilgi gerektirir. Kişisel zevklerin ötesinde mevsimsel farklılıklar ile kullanacak kişinin ten rengi bile bu konuda etkilidir. Daha esmer tenli kişilerin baharatlı kokuları tercih etmesi önerilirken, beyaz ve kumral kişiler için önerilen fresh ve çiçek kokularıdır. Yazın terlemenin fazla olması ve sıcaklıkla birlikte uçuculuğun da olması koku seçiminde bazı detaylara dikkat edilmesini gerekli kılar. Yazın bu nedenle, baskın kokuların tercih edilmesi gerekir gibi bir izlenim doğsa da bunun yanlış olduğunu söylemek gerekir. Yazın baskın kokular, kokunun yayılma hızının fazla olması nedeniyle son derece rahatsız edici olurlar. Bu nedenle, yaz ayları için önerilen daha hafif, çiçek kokuları olur. Kış ayları için daha baskın kokular, baharatlı esansların olduğu parfümler kullanılabilir.

Koku Kişinin Karakterini Yansıtır

Seçilen parfüm ve deodorantlar kişinin karakterini yansıtan en belirgin seçimlerdir. Kadın ya da erkek olmasına göre farklı koku seçimi yapılırken, cilt rengi ve kişisel zevkler de koku seçiminde etkendir. Erkek parfümleri, kadın parfümlerine göre her zaman için daha baskın kokulardır. Parfüm ve deodorantların ana maddesi çok farklı çiçek özleri ile hayvansal yağlardan oluşur. Amber denilen bir madde balinalarda bulunan mide sıvısıdır. Farklı kimyasal aşamalardan geçen ve aromalarla birleşen bu kokular sayısız koku varyasyonları oluşturur. Kişinin kıyafet ya da saç stili gibi seçtiği kokular da, ona özgü ve onu yansıtan karakteri ile uyumlu olmalıdır. Gece kokuları ile gündüz sürülen kokular bile birbirinden farklı olmak zorundadır.

Doğru Koku Seçmenin Önemi

Koku seçimi kişinin karakteri, cilt tipi ve teni ile yakından ilintilidir. Yağlı bir cilde sahip olan kişilerin koku sürmeden önce cildin bu bölümlerini derinlemesine temizlemeleri gerekir. Terleme sonrasında duş aldıktan sonra koku sürülmesi de son derece önem taşıyan konulardandır. Deodorantların ter kokusu ile birleşimi sonucu inanılmaz kötü bir etkileşim yaptığı bilinir. Aşırı kuru ciltli kişilerde sürülen kokular da uzun süre kalmaz. Bu kişilerin kokusuz losyon kullanımından sonra deodorant kullanmaları önerilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu