Püf Noktası

Çizilen Gözlük Camlarını Nasıl Onarırız? 

Çizilen Gözlük Camlarını Nasıl Onarırız? 

Klasik ya da güneş gözlüğü kullanımında çizilen gözlük camlarını nasıl onarırız?  Sorusuna cevap arıyorsanız farklı cevaplar alabilirsiniz.

Çizilen gözlük camlarını nasıl onarırız? Evet bu durum son derece zorludur Çünkü çeşitli yöntemler denemenize rağmen kusursuz bir şekilde bu camı düzeltemezsiniz. Sizin için açıklayacağımız birçok farklı yöntemi deneyerek çizilen gözlüklerin kısmen de olsa onarılmasını sağlayabilirsiniz. Bunun için şu yöntemleri deneyebilirsiniz:

 

  • Diş macununu camların üzerinde ovalayın ve durulayın
  • Beyaz sirke yardımıyla küçük çizikleri yıkayın
  • Bebek şampuanıyla yıkamayı deneyin
  • Bir çorba kaşığı karbonatla suyu karıştırıp ovalayın

Tahmin edeceğiniz üzere çizilen gözlük camlarını onarmanın en kesin çözümü gözlük camını değiştirmek olacaktır. Görüşünüzü bulanık hale getirecek olan bu işlemler çizikleri yok eden sihirli yöntemler değildir. Doğru yöntemleri bulmak istediğinizde gözlükçünüze giderek cam değişimi yaptırabilirsiniz.

 

Çizilmeyen Gözlük Var Mı?

Çizilmeyecek kadar yüksek mukavemete sahip olan bir gözlük camı yoktur. Bu yüzden ekran camının çizilmesi halinde en iyi onarımıcamı tamamen değiştirerek yapabilirsiniz. Çünkü çizik bir cam, gözlüklerle baktığınızda görüş kalitesini bozabilir. Bu bozuklukların giderilmesi için camı komple değiştirmeniz uygun bir çözüm olacaktır.

 

Gözlük camının çizilmesi görüş kalitesinin bozulmasına neden olur. Bu yüzden gözlük camındaki çiziklerin giderilmesi gerektiğinde oldukça önemli olan değişim ve temizleme işini yaptırmamız gerekir. Vakit kaybı yaşadığınızda görüş kaliteniz olumsuz olarak etkilenecektir. Bu yüzden plastik ya da organik fark etmeksizin çizilmeyen gözlük bulamazsınız.

Çizik Gidericiler

Gözlük camlarında çizikler oluştuğunda genelde çizik giderici ürünlerle silinmesi tavsiye edilir. Bazı durumlarda bu ürünler işe yarayabilir. Sıkça tercih edilen gözlük çizik gidericiler ovalama suretiyle uygulanarak, silinir. Bu işlemlerden sonra gözlükteki yüzeysel çizikler dolar ve çizikler ortadan kalkar. Bu durumda mum içeren mobilya cilaları gibi çok sayıda değişik ürün kullanılır.

 

Plastik gözlük camları söz konusu olduğunda bu işlemler tüm kaplamaların sökmesine neden olabilir. Bu yüzden camın plastikten olup olmadığını öğrenmeniz gerekecektir. Gözlük camlarını yenilemeden önce son çare olarak bu işlemleri uygulayabilirsiniz. Çözüm olarak görüş netleşmezse, yeni bir gözlük almayı tercih edebilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu