Sağlıklı Yaşam

Çikolata Kisti Nedir? Neden Oluşur?

Çikolata Kisti Nedir? Neden Oluşur?

 

Çikolata kisti ismi verilen  endometriozis, yumurtalıklarda, fallop tüplerinde ya da karın boşluğu bölgesinde bulunan uterus dışındaki bölgelerin çevrelenmesini sağlayan dokuların kronik rahatsızlıklarıdır. Çikolata kisti, yumurtalık bölgelerinde kendisine yer edinirse yumurtaların kalitesinin düşmesine etki eder.

Ayrıca çikolata kistinin varlığına bağlı olarak fallop tüpleri işlevini tam anlamı ile yapamaz. Oldukça hafif belirtiler ile ortaya çıkan çikolata kisti, genellikle kısırlık durumlarının yaşanması ile fark edilir. Çikolata kisti tanı yöntemi, kişinin göbek deliği kısmından gönderilen kamera ile incelenmesidir. Bu işlem ile kesin sonuçlar elde edebilmek mümkün.  Çikolata kisti, dünya genelinde üreme çağında olan birçok kadında görülür.

Çikolata Kisti Nedenleri Nelerdir?

Çikolata kisti rahatsızlığının tam olarak nedeni bilinmemekle beraber tıp dünyasına neden yönelik olarak geliştirilen teorilerin olduğunu söylemek mümkün. Bu anlamda çikolata kisti rahatsızlığı bulunan kişilerde genellikle genetik olarak aile içerisinde hastalığın aktarılmasına rastlanmıştır. Öyle ki kişinin aile bireylerinin herhangi birisinde  endometriozis hastalığı var ise bu kişide hastalığın görülme riski daha yüksektir.

Ayrıca ters yöne menstrasyon yapılması da çikolata kistinin oluşmasına neden olur. Kişinin bağışıklık sistemi problemleri, kan dolaşım bozuklukları ya da lenfatik sistem bozuklukları da çikolata kistine neden olabilir. Tam olarak nedene bağlanamayan çikolata kisti rahatsızlığı, vücutta oluşan farklı kombinasyonların sonuçları olarak ortaya çıkabilir.

Çikolata Kisti Tanısı Nasıl Koyulur?

Pelvik ağrılar ile ortaya çıkan çikolata kisti, hastanın doktora dile getirdiği şikayetler dikkate alınarak işlem başlanır. Çikolata kisti fiziksel ipuçlarının kontrollerini sağlamak için pelvik muayene, ultrason, manyetik rezonans görüntüleme ve laparoskopi testleri yapılır. Çikolata kisti tanısı koyulduktan sonra kişinin hastalık durumuna göre ilaç ya da ameliyat tedavi yöntemi  doktor tarafından karar verilir.

Çikolata kisti tedavisinde öncelik ilaç kullanımına verilir. İlaçlar ile yapılan tedavide olumlu sonuçlar alınamadığında hasta ameliyat edilir. Çikolata kisti ameliyatı sonrasında yaşam tarzı ve beslenme alışkanlıkları da kontrol altına alınır. Vücutta bulunan östrajon seviyesini en altta tutmak için düzenli egzersiz yapmak, kafein ve alkol alımını düşürmek, vücutta yağ oranının dengede olmasına dikkat etmek büyük önem taşır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu