Sağlıklı Yaşam

Çene Cerrahisi Nedir? Ne Zaman Yapılır?

Çene Cerrahisi Nedir? Ne Zaman Yapılır?

 

Çene cerrahisi nedir; çene bölgesinde oluşan rahatsızlıkları, bozuklukları ve doğumsal mevcut olan anomalileri ayrıca travmalar ile tümör varlığı durumunda kişiye çeşitli tedavilerin yapıldığı plastik ve rekonstrüktif cerrahi uzmanlığını da içerisinde barındıran bir diş hekimliği dalıdır.

Çene Cerrahisi Nerede Yapılır?

Çene cerrahisi işlemleri tam donanıma sahip hastanelerde uygulanmaktadır. Kocaeli ilimizde bulunan tam donanıma sahip Uzman Diş Grup – Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi ( kocaeli çene cerrahisi ) alanında en iyi hizmeti vermektedir.

Kişinin en önemli fonksiyonlarının yer aldığı çene bölgesi (solunum, yeme ve konuşma fonksiyonları) ameliyatları tam donanımlı ameliyathanelerde ve uzman anestezi uzmanları ile uzman bir ekip tarafından gerçekleştirilmekte. Bunların dışında olası bir acil durum anında diğer uzman hekimlerinde (dahiliye, kardiyoloji vb.) bulunduğu bir hastanede yapılması gerekir.

Yeteri derecede anestezi uzmanının olmadığı ameliyathanelerde, lokal anestezi kullanılarak çene cerrahisi işlemleri yapmak ciddi sorunlara neden olabilir ve acil profesyonel destek gereken durumlar ortaya çıkabilir. Bu nedenle yeteri donanımı ve uzman hekimi olan hastanelerde çene cerrahisi ameliyatları yapılmaktadır.

Gömülü Diş Çekimini Çene Cerrahisi mi Yapar?

Gömülü diş çekimi sıklıkla 20 yaş dişlerinin deri altından cerrahi işlem ile alınmasıdır.  Bu nedenle gömülü diş çekimini çene cerrahisi uzman hekimleri yapar. 20 yaş dişlerinin çekilmeleri çoğu zaman gerekmektedir. Çünkü bu dişler diğer dişler gibi kendilerine yer bulmaz ve kendilerine yer edinmek için çok zorlanırlar. Diş yer bulamazsa ön tarafta kalan dişe baskı yaparak itmeye başlar. Baskı sonucunda çapraşıklık ortaya çıkar. Ayrıca tamamen geride olmaları da çevresinde olan diş etinin anatomik yapısını bozarak kolay şekilde iltihaplanmasına neden olmaktadır.

 

Diş Kistleri Olan Dişi Çene Cerrahisi Çeker mi?

Yapılacak tedaviler diş kisti tipine göre değişkenlik göstermektedir. Acil olarak ilk yapılacak işlem apsede meydana gelen kistte oluşan iltihaba müdahale edilerek ağrının hafiflemesidir. Hekimin ilk yapacağı işlemlerden biri apsenin konumlandığı yerde kalan kalıntıların temizlenmesidir. Dişin özünde meydana gelen enfeksiyon kaynaklı olan periapikal kist tiplerinin tedavi edilmesi karmaşık bir tedaviye dayanır. Özet olarak dişin özünde meydana gelen enfeksiyonun temizlenmesi sonucunda diş kökünden oluşan baskı alınarak tedavi yapılır. Kist meydana geldikten sonra cerrahi işlem ile alınabilir ve bu işlemi çene cerrahisi yapar.

Dişin içinde olan kan desteği ve sinirleri alınır. Bu sayede diş canlı değil ölü bir yapıya sahiptir. Birçok kişi diş çektirmek yerine bu tedaviyi tercih ediyor. Çünkü diş çekildiğinde oluşan boşluğu kimse istemez.

Çene Cerrahisi Ameliyatı Zor mu?

Bu tip cerrahi girişimler teknik açıdan karmaşık işlemlerdir. Ancak alanında uzman cerrahlar tarafından yapıldığı için cerrahlar bu işlemi yaparken zorlanmaz. Ağız içinde çalışma alanı olduğundan oldukça dar bir alanda çalışılmakta olup, birçok ekipman bu dar alanda kullanılır. Çene cerrahisi işlemleri planlı ve kontrollü şekilde titizlikle yapılır.

 Çene Cerrahisinden Sonra İyileşme

Cerrahi işlem yapılan hastaların iyileşme süreleri kişiden kişiye değişmektedir. Ortalama olarak bir ile üç hafta arasında iyileşme süreçleri vardır. İşlem sırasında cerrah hatasız acele etmeden ancak en kısa sürede bitirmeye çalışır. Cerrah ödem oluşumu en aza indirger, iyileşme sürecini hızlandırır. Cerrah hastaya işlemden sonra ilaç ve diğer iyileşmeyi hızlandıracak tavsiyeler verir. Hastanın bunlara uyması iyileşmenin hızlı gerçekleşmesi adına önemlidir.

Çene Cerrahisi Ağrılı Bir İşlem mi?

Birçok hasta en çok bu konuyu merak etmektedir. Çene cerrahisi sanıldığının aksine ağrılı ve acılı bir cerrahi girişim değildir. İşlem sırasında hastanın konforu düşünülmektedir. Ameliyattan sonra ise oluşacak ağrılar için en uygun ağrı kesiciler verilir. Oluşan şişlik ve ödem işlem sonrasını takip eden birkaç gün içinde inmeye başlayacaktır.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu