Sağlıklı Yaşam

Anksiyete Nedir ve Neden Olur?

Anksiyete Nedir ve Neden Olur?

 

Anksiyete yani bilinen ismiyle kuruntu, kaygı ile meydana gelen bir problemdir. Kişiler anksiyete yaşamaya başladıklarında zihinde şiddetli bir uyarı ile karşılaşırlar. Sürekli kötü bir şey olacağını ya da kötü bir haber alınacağını düşünmek anksiyetenin önemli belirtileri içerisindedir.

Kaygı insanda bulunması gereken ve tehlikeli durumlarda karar verebilme yetisini güçlendiren bir duygudur. Ancak kaygı miktarının çoğalması kişide ilerleyen süreçte büyük sorunlar yaşatabilir. Öyle ki bu problem panik atak krizlerine kadar ulaşabilmektedir. Anksiyetesi olan bir kişi, her zaman en kötüsünü düşünür ve bu düşünceler kontrolü dışında gerçekleşir. Toplumun yaklaşık olarak %18’i kaygı bozukluğu problemi yaşamaktadır ve problemin artış derecesi ile beraber hastalık seviyesinde seyredebilir. Bahçelievler psikolog ekibimiz anksiyete sorununu geride bırakmak ve eski huzurlu yaşantınıza odaklanmak için uzman psikolog desteği ile etkin bir tedavi planı oluşturmaktadır.

Belirtileri nelerdir?

  • Kendini gergin, huzursuz, panik halinde hissetmek
  • Nefes darlığı, ağız kuruluğu yaşamak,
  • Kötü bir şey olacakmış gibi endişeli hal
  • Kalp atışlarında yaşanan aşırı hızlanma
  • Aşırı terleme
  • Ellerde titreme hali
  • Odaklanma, konsantrasyon problemleri
  • Hazımsızlık sıkıntıları
  • Kaygı duymayı tetikleyecek etkilerden kaçınma hali
  • Uyku problemleri başlıca semptomlardan sayılabilir.

Neden Olur?

Travmatik olaylar, bazı deneyimler, sağlık sorunları, kalıtsal faktörler kaygı bozukluğunu tetikleyen unsurlardır. Genetik sebepler de anksiyete de gözlenebilen bir durumdur. Bunların dışında çocukluk travmaları, kalp, akciğer, tiroid, şeker gibi sağlık sorunları anksiyete bozukluklarına sebebiyet verebilir.

Anksiyete tedavisinde ilaç kullanımı ve bilişsel davranışçı terapi önemli bir yer tutar. Tam iyileşme görülene kadar ilaç ve terapi tedavisi uzman isteğine göre devam edecektir. Uzmanların önerileri doğrultusunda devam eden tedavi sonucunda kaygılarınızdan kurtulabilir, problemlerinizi çözüme kavuşturabilirsiniz.

Anksiyete tedavisi için Bahçelievler’de psikolog merkezi olan Adel Danışmanlık ekibi; Kaygılarınızın nedenleri inceler ve tanı sonrasında uygun tedavi planı belirler. Anksiyete sorununun yaşamınızı daha fazla ele almasına müsaade etmemelisiniz. Bakış açısı ve tedaviye olan isteğiniz iyileşme süresini daha da kısaltacaktır. Bahçelievler’de psikolog arayışı için de iseniz ekibimiz ile iletişime geçebilir ve daha sağlıklı bir bilinç için kaygılarınızı geride bırakabilirsiniz.

İstanbul Psikolog Merkezi: Adel danışmanlık ekibi ile tüm sorunlarınızı geçmişte bırakın.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu