Sağlıklı Yaşam

Ameliyat İzlerinin Tedavisi Nasıl Yapılır?

Ameliyat İzlerinin Tedavisi Nasıl Yapılır?

Yara izi tedavisi için tercih edilen yara izi revizyonu cerrahi ve cerrahi olmayan yöntemler birlikte kullanılarak yapılabilir.

Ameliyat izlerinin tedavisi için genelde cerrahi yöntemlere ek olarak cerrahi olmayan yöntemler kullanılır. Deri üzerinde bilinçli olarak yapılan ya da ameliyatlarda kişinin görünümüne göre değişecek olan izlerin kalıcığı belirlenecektir. Yara izlerinin tamirini kapsayan ve yaranın daha az görünür hale gelmesini sağlayan birçok yöntem vardır. Krem kullanımı, lazer uygulamaları ve benzer yöntemlerle izin görünürlüğü azaltılarak odak noktası başka bir alana çevrilebilir. Mükemmel bir yara izi tamiri her zaman mümkün değildir. Bu yüzden beklentilerin abartılı olmaması gerekmektedir.

 

Yara İzi Ne Zaman Geçer?

Yara izi genelde ilk 3 ayda iyileşmeye başlar. Sonrasında 6 aya kadar şişlikler ve kızarıklıklar geçme başlar. Bu durumda estetik ameliyatlar yapılarak yara izinin tedavi edilmesi sağlanabilir.  Skar izi tedavisi öncelikli olarak bölgeye uygulanan kremlerle azalmaya başlar. Sonrasında ise daha yoğun bir şekilde iz kalıcılığı söz konusu olursa lazer gibi yöntemler kullanılabilir. Cildin genel görünümündeki bozukluğun düzelmesi hedeflenir. Fraksiyonel lazer çeşidi kullanılarak yara izinin giderilmesi sağlanır. Bu şekilde görünürlük büyük oranda azalır.

Lazer Fiyatları

Fraksiyonel lazerle uygulanan yara izi tedavisi başarıyla sonuçlanabilir. Düzenli olarak seanslara katılan ve güneşin bölgeyi koruyan kişiler memnun kalacakları sonuçlar alabilmektedir. Dikiş ve jilet gibi izlerin de yok edilmesi mümkün olmaktadır. Bu bölgelere uygulanan seans sayısına göre fiyatlar belirlenmektedir. İze en yakın güzellik merkezinden fiyatlar hakkında bilgi alabilirsiniz. Cildin daha elastiki olması mümkünse yaraların iyileşmesi de kolaylaşacaktır.

Yarayı İyi Korumak Gerekir

Yarayı iyi bir şekilde korumanız gerekmektedir. Özellikle yüz bölgesinde bulunan izlerin tedavi edilmesi için derinizin de önemi büyüktür. Deri kaliteli olursa iyileşme süreci de kolaylaşacaktır.  Bu yüzden kaşıntı ve gerginlik hissi olmadığında tedaviye başlatılması mümkün olabilir. Temiz ve kuru bir şekilde iyileştireceğiniz yara yerini kurutarak, yara izi giderici kremlerini kullanabilirsiniz. Yara izi revizyonu için de iziniz hala belirginse izlerden 6 ay sonra işleme başlayarak lazer uygulaması yaptırabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu